yavru papağanlarPapağan Sağlığı ve Beslenme 

Yavru Papağan Bakımı Beslenmesi

· Yavru Papağanın Bakımı Nasıl Yapılır?

Papağanlar 1 yaşına ulaşıncaya kadar bünyeleri hassas bir yapıdadır. Bu yüzden çok çabuk mikrop kapar çok hastalanırlar. Yeni doğan bir papağan sahibiyseniz papağanları beslerken çok dikkat etmelisiniz. Papağanın içinde bulunduğu ortam ve yemleri temiz olmalıdır. Papağanı sevmeden önce elinizi bol sabunlu su ile dezenfekte etmelisiniz. Papağanının yaşam alanını elma sirkesi ile temizleyin. Hassas bir bünyeye sahip oldukları için başka bir kimyasal ve dezenfekte kullanmayın. Papağanları elektrikli cihazlardan uzak tutun.

· Yavru Papağan Nasıl Beslenir?

Papağanlar beslenme konusunda muhabbet kuşlarıyla benzerlik gösterir. Yavru papağanı beslerken çiçekler, bitki tohumları, tuzsuz çekirdekler, yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler verebilirsiniz. Papağana kesinlikle maydanoz yedirmeyin. Maydanoz papağanın boğazına takılabilir. Papağanı beslerken papağana zarar verecek olan gıdalar vermeyin. Papağana muhabbet kuşu yemi de verebilirsiniz. Yem papağanın beslenmesi için yeterli değildir. Mutlaka takviye gıda vermelisiniz. Papağanlar vitamine ihtiyaç duyar. Bu yüzden her gün papağanınıza taze meyve vermelisiniz. Papağanlara meyve sebze ve kuruyemiş verebilirsiniz. Papağanınıza avokado, elma çekirdeği ve çikolata vermeyin. Bu besinler yüksek miktarda toksin içerdiği için papağanların ölmesine neden olur.

· Yavru Papağanın Tırnak Bakımı

Tırnakları uzamış papağanlar tüneme güçlüğü çeker. Uzayan tırnakları bir yere takılıp yaralanmasına neden olur. Papağanın uzayan tırnakları insan tırnak makası ya da köpekler için özel yapılan tırnak makasları ile kesilir. Tırnak kısaltma işlemi bir seferde iki tırnakta yapılmalıdır. Keserken küçük parçalar halinde yapmalısınız. Kanama durumuna karşı önceden gerekli maddeleri yanınızda bulundurun. İnce dişli törpü başlığı kullanarak papağanın tırnakları törpülenir. Tırnak kesimi 2 haftada 1 mutlaka yapılmalıdır.

· Yavru Papağanın Kanat Kesimi

Ev içinde serbest uçan papağanlar pencere ve cama çarpabilir. Kaynayan tencerenizin içine konabilir. Havalandırma fanına girebilir. Tüm bunları önlemek için kanatları kesilmelidir. Kanadı kesilecek papağan bir havluyla tutulur. Kanadı yana doğru uzatılır. Keskin bir makas kullanılarak kanadın en ucundan geriye doğru kesim yapılır. Kanama olması durumunda bir süre ara verin. Kesilen tüyleri ayda 1 kontrol edin.

· Yavru Papağana Banyo Nasıl Yaptırılır?

Kuşlar kuru hava şartlarında yaşadığı için ıslanmaktan hoşlanırlar. Papağanları banyo yaptırarak, püskürtme tarzında nemlendirme yaparak rahatlatmalısınız. Bazı papağanlar her gün banyo yapmak ister. Kuşlar nemlendirildikten sonra kurutma cihazları ile kurutulmalıdır.

· Yavru Papağanın Gaga Traşı Nasıl Yapılır?

Papağanların gagası zamanla aşınır ve normal yapısı bozulur. Bakım şartlarına ve beslenmesine bağlı olarak kuşların gagası uzar. Gaga yapısında meydana gelen uzama çatlama ve doku bozukluğu düzeltilmesi gerekir. Düzeltme işlemi tırnak pensesi ile veya törpüleme aparatı ile yapılır. Normal yollardan aşınmalarda fiziksel ve medikal önlemler alınır. Gaga traşı yapılırken çok hassas olmalısınız. Aksi taktirde papağan gaga traşı papağanınız için çileli bir hale gelir. Bu durumda papağanınız korkabilir.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »