Sultan Papağanları 

Sultan Papağanların Yaşı Nasıl Bilinir?

Papağan severlerin en çok merak ettikleri konu olan, sultan papağanının yaş tespiti nasıl yapılır? ve sultan papağanının yaşı nasıl bilinir? gibi  sorular sıkça sorulur. Bu konuda yeni sultan papağanı sahiplenen pek çok kişinin emin olmak istediği ve kafasına takılan en  önemli soru, satıcının sultanın yaşına dair söylediği bilginin doğru olup olmadığıdır. Öyle ki çoğu kez verilen bilgi doğru çıkmaz ve 3-4 aylık yavru diye alınan sultan papağanı genellikle 2-3 yaşında çıkar ve bu oldukça sık görülen bir durumdur.

İşin bir diğer boyutu da  yavru diye satın aldığınız bir sultanın aslında 2-3 yaşında çıkmasından da öte, kuşun sizden önce bir başkalarına satılıp, o evde yabaniye dönüştükten sonra iade edilmiş ve “Bak bu çok evcil bir yavru” diye size satılmış olma ihtimalidir. İşini düzgün yapan insanların dışında sıkça rastlanan bunun gibi nahoş durumlar papağan almayı düşünenler için de tedirgin edici bir durumdur, fakat bu gibi durumlara düşmemek, alacağınız bir takım önlemlerle mevcuttur.

Bu anlamda imkanınız varsa evde üretilmiş bir sultan papağanı tercih etmeniz daha güvenli olacaktır. Böylece sahipleneceğiniz kuş hakkında her türlü bilgiye sahip olmuş olursunuz. Kuşun hangi gün yumurtadan çıktığından tutunda, anne babasının türüne kadar biliyor olursunuz. Ayrıca ilerleyen zamanlarda sultanın yaşı, cinsiyeti ve eğitimi gibi konularda da size kolaylık sağlar.

Sultan papağanlarının yaş tespiti  konusu diğer papağan türlerinde olduğu gibi  oldukça zordur. Bu anlamda 1 yaşında bir sultan ile 5 yaşındaki bir sultanın genel görünümleri aynıdır ve ayırt edilmesi oldukça zordur. Sultanların yaşını belirleme konusunda sizlere yardımcı olacak ipuçlarına bakacak olursak, öncelikle;

  • 0-1 yaş arasındaki sultan papağanının ayakları ince olur, ayrıca gagaları pürüzsüzdür ve gözleri yuvarlaktır. Yaşı ilerlemiş sultanlara nazaran biraz daha ufak olurlar.
  • 1-8 yaş arasındaki sultanların ayak yapıları yaş aralığına göre daha kalın ve pütürlüdür. Gagalarında zaman içinde  katmanlar oluşmaya başlar. Baş üstü tüyleri daha uzundur, ayrıca sultanların en güzel ve gösterişli dönemleri bu zamanlardır.
  • 8-16 yaş arasındaki bir sultan papağanı çok daha yavaş hareket eder. Ayrıca gaga ve ayaklarında oluşan katmanlar ve pürüzler çok daha belirgindir.

Alâkalı İçerikler

One Thought to “Sultan Papağanların Yaşı Nasıl Bilinir?”

  1. Ceyhun

    Benm yeni aldıklarım çiftleşmiyor yardım edebilirmisiniz

Leave a Comment

Translate »