Sultan Papağanları 

Sultan Papağanı

Sultan Papağanı

Sultan papağanlarının kökeni Avustralya’ ya dayanmaktadır. Sultan papağanları Türkiye’ de beslenen papağan türleri arasında en yaygın olan papağan türüdür. Bakımında hiçbir zahmet gerektirmeyen Sultan Papağanları, kolay bakımları sayesinde hem ev ortamına hem de aile bireylerine karşı kolay bir şekilde uyum sağlayabilmektedir. Eğlenceli ve karizmatik olan bu papağan türleri sayesinde oldukça pozitif ve enerjik olacaksınız. Ayrıca; sultan papağanların kendilerine has bir görüntüsü olup oldukça meraklı ve sempatik görünümlü bir yapıya sahiptirler. İşte bu yüzden eğitilmeleri oldukça kolaydır. Hatta papağan türlerinin arasında en kolay eğitilebilen papağan türüdür diyebiliriz.

Sultan Papağanlarının Yaşam Süresi Ne Kadar?

Normal şartlarda yaklaşık olarak 15 yıl kadar yaşayabilen bu kuş türünün yaşam süreleri daha iyi şartlarda bakıldığında ortalama 22 yıla kadar çıktığı görülmüştür. Papağanların temiz ve hijyenik kafeslerde beslenilmesi çok önemlidir. Olası enfeksiyonlarda istenmeyen sonuçlar elde etmemiz bir o kadar artacaktır. Bu yüzden alt tarafı bir kuş diyip geçmemek gerekiyor. Aksine aile bireyinden birisi gibi görmemiz gerekiyor. Hastalanınca papağan hastanesine, acıktığından ise yemlerinin zamanında verilmesi ise oldukça mühim konulardır.

Sultan Papağanları Ne Renktir?

Sultan Papağanlarının genetiksel olarak beyaz, sarı ve gri renkleri mevcuttur. Yanak ve kulak bölgelerinin belli kısımlarında turuncu tüylerin de bulunması onları diğer türlerinden kolaylıkla ayırt edilebilmeyi sağlamaktadır. Hoş görünüme sahip tüy yapısı ile oldukça sevecen türlerdir. Farklı cinsleri farklı renklere de sahip olabilmektedirler.

Sultan Papağanlarında Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılmaktadır?

Papağanların cinsiyetini çoğu zaman hep merak etmişizdir. Acaba dişi mi? Veya erkek mi? Papağanların cinsiyetini ayırt ederken maalesef ki yanlış bilinen bazı bilgiler mevcut. Bunlardan bir tanesi; dış görünümüne göre cinsiyet ayrımının yapılmasıdır. Dış görünümüne bakarak veya sergilediği davranışlara göre cinsiyetini ayırt edemeyiz. Bu tarz yöntemlerle yanılma olasılığımız çok yüksek olacak. En temiz ve kesin yöntem DNA testi olacaktır. Ama tabi ki de diğer papağan türlerine göre sultan papağanlarında dış görünümüne göre cinsiyet ayrımı yapılması daha belirgindir. Yine de kesin emin olmak adına DNA testi yaptırmamız daha kesin sonuç elde etmemizi sağlayacaktır. Bu bilgiler doğrultusunda erkek Sultan Papağanları, dişilere göre daha koyu renklidir. Genel olarak erkek Sultan Papağanlarının gözlerinin çevresi ise sarı tüylerle kaplıdır. Cinslerine nazaran çok konuşurlar ve sesleri de gürdür. Dişi Sultan Papağanları ise erkeklere göre daha soluk renkli ve konuşmayı pek sevmezler. Sesleri daha hafif olan dişi Sultan Papağanları, sadece bazı kuş seslerini taklit edebilmektedirler. Bu davranışları ise çok nadirdir. Bu nedenle konuşmak için bir kuş almak istiyorsanız, alacağınız Sultan Papağanının cinsiyeti erkek olmalıdır.

DNA testinden bahsedecek olursak, iki türlü yapılmaktadır. Bunlar; kan tahlili veya tüy tahlili yöntemlerinin yapılmasıdır. Her ikisini de temin ederken kendi içerisinde riskleri ve püf noktaları mevcut. Önce kendinize ve hayvanınıza en uygun geleni seçmeye karar vermeniz gerekiyor. Kan tahlili mi yaptıracaksınız yoksa tüy tahlili mi? Buna karar verdikten sonra işlemin yapılması gerekir.

Sultan Papağanın Genel Özellikleri Nelerdir?

Sultan papağanlarının sempatik ve neşeli bir papağan türü olduğunu başta belirtmiştik. Bakımlarının da basit olmasından ötürü tercih listesinin başında yer almaktadır. Sultan papağanlarının genel özelliklerini listeleyecek olursak;

– Papağanlar da bu cins ev ortamında beslenen diğer kuş türlerine göre konuşmaya ve evcilleştirilmeye daha yatkındırlar.

– Çok sakin bir yapıya sahip olup oyun oynamayı çok severler.

– İnsanlarla daha kısa zamanda anlaşıp ve insanlarla beraber yaşamayı çok severler.

– Biz insanlar da olduğu gibi Sultan Papağanlarının da zaman zaman farklı karakteristik yapıya sahip olabilirler.

– Bazı Sultan Papağanları kolay eğitilirken bazıları ise daha zor eğitilebilmektedir.

– Bazı kelimelerin anlamlarını öğrenme yeteneğine diğer türlere göre daha yatkındırlar.

– Sultan Papağanları, genelde ortalama 3.aydan sonra konuşmaya başlarlar.

– Sultan papağanları, sadece birkaç kelime konuşabilirler.

– Genel olarak dişi Sultan Papağanları tek sabit bir ses çıkarır.

– Erkek Sultan Papağanları ise etraftan duyduğu sesleri taklit etmeye çalışarak korna ya da kapı zili sesine benzer bir ses çıkarırlar.

– Hareketleriyle size bir şeyler anlatmaya çalışırlar.

– Sultan Papağanları, doğal yaşam ortamlarında çok uzun süre uçabilme yeteneğine sahiptirler.

– Bulunduğu ortamdan rahatsızlık duydukları zaman aniden çığlık atabilirler.

– Doğada en çok rastlanan Sultan Papağını türü gri renkli olanlarıdır.

– Ayaklarında tüy bulunmadığından, üşümeye ilk olarak ayaklarından başlarlar.

Sultan Papağanlarının Çeşitleri Nelerdir?

Sultan Papağanlarının bilinen 8 çeşidi vardır. Bu çeşitlerden bazıları doğada mutasyona uğramıştır. Bir kısmı da üreticiler tarafından farklı türlerle eşleştirilerek günümüzde mutasyona uğratılmışlardır. Her türün kendine has özelliği olup farklı hareketler sergileyebilirler. Ev ortamında beslemek için en çok tercih edilen Sultan Papağını türleri şunlardır:

Albino Sultan Papağanı

Albino Sultan Papağan türlerinin vücudunun tamamı beyaz olup gözleri kırmızı renktedir. Vücutlarında başka bir renk olmamasının sebebi melanin pigmentinin olmayışıdır. Ve bu Albino Sultan Papağanı, en az rastlanan papağan türüdür.

Cinnamon Sultan Papağanı

Cinnamon Sultan Papağanı, diğer sultan papağan türlerine göre bu türün vücut renkleri açık gri rengindedir. Kanat kenarlarında 2 cm kalınlığında beyaz şeritler vardır. Yüz kısımlarında ise turuncu benekler bulunur, genel olarak ise yüz renkleri cinsiyetlerine göre farklılık göstermektedir. Cinnamon Sultan Papağanlarının, gagalarında veya ayaklarında az miktar dahi olsa siyah renge de rastlanabilmektedir.

Lutino Sultan Papağanı

Lutino Sultan Papağan türleri sarı ve beyaz renkte olup turuncu beneklere sahiptirler. Kanat kısımlarında sarılıklar olabildiği gibi yüz kısımlarında da sarı renk görülebilir. Hatta vücudu tamamen sarı renginde olan Lutino Sultan Papağanları da vardır. Gagaları ve ayakları da pembe renklidir. En çok rastlanan Sultan Papağanı türlerinden bir tanesidir.

Normal Grey Sultan Papağanı

Renkleri koyu gri olan Sultan Papağanı türüdür. Üzerlerinde turuncu benekler vardır, kanatlarının kenar kısımlarında ise beyaz şeritler bulunup yüz renkleri de cinsiyetlerine göre değişim göstermektedir. Normal Grey Sultan Papağanlarınn gaga ve ayak kısımlarında siyahlıklar bulunur. Kanatlarının altından kuyruk sonlarına kadar uzanan sarı ve yatay çizgiler bulunur. Normal Grey Sultan Papağanları ise en çok rastlanan Sultan Papağanlarındandır.

Pearl Sultan Papağanı

Pearl Sultan Papağanın bir tüyünde 2 renk birden bulunur. Tüylerinin kök kısımlarına doğru yer alan renkler uç kısımlara doğru gittikçe değişmektedir. Pearl Sultan Papağanı anne ve babasının bağlı olduğu mutasyona göre tüy renkleri değişmektedir. Kanatlarının üst kısımlarında ki turuncu renkli benekleri daha hoş görünmesini sağlamaktadır.

Pied Sultan Papağını

Bu türlerin vücut yapıları dayanıklı olmakla beraber üst kısımlarında sarı, beyaz ve gri renkler bulunur. Yüz ve kanat kısım renkleri ise biraz daha açık renktedir. Kanat üzerlerinde gri renkler vardır. Renk dağılımları ise kuştan kuşa ve yapısına göre farklılık gösterebilir. Pied Sultan Papağanlarının yüzlerinde turuncu benekler vardır.

Sultan Papağanlarının nasıl bir kafeste beslenmesi gerektiğini ve kuş gaga taşlarının incelenmesi hakkında bilgiler edinmek isterseniz sitemizde arama bölümünden ulaşabilirsiniz.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »