Sultan Papağanları 

Sultan Papağanı Temizlik  

 

Sultan papağanı temizliğini 3 kategoride inceleyebiliriz,

Malzemelerin Temizliği

Kuşunuzun kafesi, tünekler, yemlikler ve her şey ilk kullanımdan önce mutlaka yüksek ısıda yıkanmalıdır. Çünkü petshoplarda ki mikrop ve bakteriler bu malzemeler ile evinize gelebilir. Bununla birlikte kuşunuzun yemlik ve suluklarını her gün tazelemeli ve yıkamalısınız. Özellikle suluk her gün mutlaka yıkanmalıdır ki içi yosun tutmasın. Ayrıca hafta da 1 veya 2 kerede kafesin altı ve tünekler temizlenmelidir.

Çevrenin Temizliği

Sultan Papağanlarının tüy yapısı 2 katmandan oluşur. İlk katman dışarıdan da görünen renkli ve büyük tüylerdir. Bu tüyler dökülürken sorun olmaz, çünkü kısa süreli ve belirgin olarak dökülürler. İkinci katman ise bu tüylerin altında olan beyaz pelüş tüylerdir. Bu tüyler dönem dönem az yada çok sürekli olarak dökülürler. Tüyler küçük olduklarından toz halinde kafesin dışına uçup odaya yayılırlar, bu da çevresel kirlilik oluşmasına neden olur. Özellikle kendi tüylerini düzelttikten sonra silkindiğinde üzerinden bolca bu tüylerden çıkabilir. Bu tüyleri evden temizlemenin en pratik yolu elektrik süpürgesi ile temizlemektir. 

Kuşun Temizliği

Sultan papağanlarının tüy temizliği çok kolay ancak önemlidir. Bu kuşlar  temizlik işlerini aslında kendileri her gün yaparlar. Bizim onlar için yapmamız gereken ise, sıcak yaz günlerinde her gün, kışın ise hafta da bir veya iki kere çiçek ıslatma spreyiyle ıslatmaktır. Islatma işini ılık su ile gün içinde ya da sabah yapmamız uygun olacaktır. Bu sayede kuşunuz bütün tüy temizliğini yapacaktır. Dikkat edilmesi gereken husus, ıslatma işini kuşun uykusu öncesi yapmamamız ve kuşu ıslandıktan sonra sıcak bir odada bulundurmanızdır.

Sultan papağanlarının tırnaklarının ve gagalarının bir dış müdahale ile temizlenmesi ya da kesilmesi söz konusu değildir. Doğru kalınlıkta ki ağaçtan tünekler de kuşlar hem gagalarını hem de tırnaklarını kendileri temizler ve kısaltırlar.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »