Sultan Papağanları 

Sultan Papağanı Ne Yer?

Sultan papağanları yemeyi çok seven bir kuş türüdür.  Bu anlamda onların sağlıklı ve iyi beslenmeleri, hastalıklara karşı daha dirençli olmalarında son derece önemlidir.

Öncelikle sultan papağanları için en önemli temel gıda, yemdir. Bu yemleri güvenli yerlerden açık veya kapalı ambalajlı olarak satın alabilirsiniz. Açık alacağınız yemin taze olup olmadığına ve içerisinde her hangi bir böceklenme olmadığından emin olmanız, kuşunuzun sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Sultan papağanının sevdiği yiyeceklerin başında tuzsuz çekirdek ve fındık içi geliyor. Sultan papağanının sevdiği bir diğer yiyecek de dal darıdır. Dal darıyı 1 kez yiyen bir sultan papağanı, bir daha gördüğünde hemen ona koşturmaya başlar. Bu yüzden dal darı genellikle eğitim esnasında ödül olarak verilir. Bu anlamda dal darının fazla tüketimi kuşunuzun aşırı şişmanlamasına da neden olur ve ölçülü verilmesi tavsiye edilir.

Kuşunuzun sağlıklı beslenmesi için düzenli olarak sebze ve meyve tüketmesi gerekir, öyle ki düzenli sebze meyve tüketen bir sultan papağanına ilaçla vitamin takviyesi yapılmasına gerek kalmaz. Dolayısı ile haftada bir yada iki gün güzel bir sebze meyve karışımı yapabilirsiniz. Bunun için, elma (çekirdeğini vermeyin), havuç, brokoli, ıspanak, karnabahar, haşlanmış patates, yeşil ve kırmızı biber, haşlanmış pirinç, sultanlar için çok ama çok faydalı besinlerdir. Kuşunuz bu besinleri yemiyorsa, o zaman vitamin ilacı kullanabilirsiniz.

Sultanlar karışık kanarya yemi de tüketirler, ara da değişiklik yaparak kanarya yemi de verebilirsiniz. Sultanlar için bir diğer önemli besin de kuş kumu dur. Kuş kumu sultanın yediği besinleri sindirmesine yardımcı olur. Bunun için kafesin yemlik kısmında mutlaka kuş kumu takılı olmalıdır.

Sultan papağanları için faydalı bir diğer besin de yumurta mamasıdır. Yumurta maması için bir yumurtayı iyice haşlayın ve yemliğin bir tarafına koyun. Yumurta maması günlük hazırlanmalıdır, bu besin ayrıca yeni yumurtadan çıkmış yavrular içinde oldukça faydalıdır.

Sultanların sevdiği  diğer faydalı besin de ballı krakerdir. Yalnız bu tür besinleri petshoplardan almanız, kuşunuzun sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra sultanlar çimlenmiş tohumu da severek tüketirler. Çimlenmiş tohumu da evinizde kendiniz yapabilirsiniz.

Son olarak kuşunuzun suluğunu günlük değiştirmeniz ve tazelemeniz gerekiyor. Ayrıca haftada iki gün, suyun içerisinde 2-3 damla elma sirkesi damlatmanız, iç ve dış parazitlerinden kurtulmasını sağlarken, bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde faydalı olacaktır.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »