Sultan Papağanları 

Sultan Papağanı Ne Yer? Nelerle Beslenir?

Sultan papağanları gerek görünümleriyle gerekse yemeyi çok sevmeleriyle öne çıkan bir kuş türüdür. Sultanların sağlıklı ve güçlü olmaları için kafeslerine koyacağınız yiyeceklere ve beslenmelerine dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Öncelikle sultan papağanları için temel gıda yemleridir. Bu yemleri alırken yemin taze olup olmadığına, içerisinde böceklenme olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Bu anlamda Petshoplarda satılan yemler risk oluşturuyor. Kapalı markalar arasında tercih edebileceğiniz Versele Laga Paraket Yemi kaliteli ve güzel bir yemdir. Sultan papağanı yemleri, muhabbet kuşu yeminin daha çeşitlendirilmiş halidir. Bu yüzden sultan papağanınıza sadece muhabbet kuşu yemi verecekseniz eksik kalacaktır. İçerisine tuzsuz çekirdek ve parçalanmış fındık içi eklemeniz gerekiyor, yada sadece sultan papağanı yemi alabilirsiniz. Eğer açık yem tercih ediyorsanız ki açık yemlerin içerisinde çok fazla çekirdek bulunuyor, muhabbet kuşu yemi ile takviye etmelisiniz, bu şekilde çekirdek oranını azaltmış olursunuz. Çünkü fazla çekirdek tüketimi sultan papağanınızda karaciğer yağlanmasına sebep olabilir.

Sultan papağanlarının en sevdiği yiyecek dal darıdır. Bu sebeple dal darı, genellikle eğitim sırasında ödül olarak verilir. Kafes içerisinde her daim dal darı bulundurmayın, zira bu kuşunuzun aşırı şişmanlamasına neden olacaktır,  bu yüzden dal darıyı ölçülü vermenizde fayda vardır.

Sultan papağanı için çok faydalı olan, elma (çekirdeğini vermeyin), havuç, brokoli, ıspanak, karnabahar, haşlanmış patates, yeşil ve kırmızı biber ve haşlanmış pirinç sultan papağanınızın severek tüketeceği aynı zamanda vitamin ihtiyacını da karşılayacağı besinlerdir. Bu sebze ve meyveleri güzelce kıydıktan sonra kuşunuza verebilirsiniz. Eğer kuşunuz bunları reddediyor ve yemiyorsa o zaman vitamin takviyesi kullanabilirsiniz. Ayrıca kafes içerisine ayrı bir yemliğe karışık kanarya yemi koyabilirsiniz, onu da beğenerek tüketecektir.

Bir diğer besin de kuş kumudur. Bunun için ayrı ve küçük bir yemlikte kuş kumu bulundurun. Kuş kumu kuşunuzun yediklerini sindirmesi için son derece önemlidir. Eğer kuş kumu olmazsa papağanınızın dışkısında sindirilmemiş yemler görebilirsiniz.

 

Alâkalı İçerikler

2 Thoughts to “Sultan Papağanı Ne Yer? Nelerle Beslenir?”

  1. Recep D

    bayılıyorum bu kuşlara özellikle renkleri beni benden alıyor, beslenme konusunda çok hassaslar her yemi yemiyor benimkiler biraz seçiciler.

  2. Cemil Şimşek

    katılıyorum. Katılmakla da kalmıyorum…!

Leave a Comment

Translate »