Sultan Papağanları 

Sultan Papağanı Konuşturma Eğitimi

Sultan papağanları, konuşma ve taklit yetenekleri ile öne çıkmış bir kuş türüdür. Etkin bir eğitimle öğrendikleri kelimeleri konuşabilen Sultan papağanlarının konuşmasında ise 2 temel kriter vardır. Bunlardan ilki kuşunuzun erkek olmasıdır. Bu konuda dişi sultan papağanların, istisnalar olsa  da  konuşması pek görülmez. İkinci önemli hususta kuşunuzun evcil olmasıdır. Bu anlamda evcil bir sultan papağanı sahibinden korkmadığı ve ona güvendiği için konuşma eğitimini çok daha rahat alırlar. Eğer kuşunu evcil değilse, işiniz biraz daha zor çünkü önce onu evcilleştirmeniz gerekecektir.

Yavru bir sultan papağanınız varsa işiniz daha kolay, yavru sultanların eğitimine yem kırmaya başladıktan hemen sonra başlayabilirsiniz. Yavru sultanları konuşturma eğitimi her zaman daha kolay olur.

Sultan papağanını konuşturmada en etkin yöntemlerinden biri, öğretmek istediğiniz kelimenin ardından hep aynı tonda bir ıslık çakmaktır. Mesela, kuşunuzun adı yada sizin adınızı söyleyin, bunu yaparken ‘Ahmet fiiiifuuu”, “Babacık fiiiifuuu”, şeklinde düzenli tekrarlar yapın. Bunu her gün yapın. Bir zaman sonra sadece Ahmet dediğinizde kuşunuz ardından ıslık çalacaktır yada  siz o ıslığı çaldığınızda Ahmet diyecektir. Son derece etkili ve eğlenceli olan bu yöntemi önce ıslık, sonra kelime ,sonra bir daha ıslık şeklinde uygulayabilirsiniz. Islığı hep aynı tonda çalmaya dikkat edin ki ona odaklansın.

Bir diğer yöntem ise öğretilmek istenen kelimeyi telefona kaydedip kuşa dinletme yöntemidir. Bu yöntemde  dinletmesi süresini çok uzun tutmamaya özen gösterin. Aksi halde sultan papağanınız rahatsız olur, bu da  dikkatinin dağılmasına hatta strese girmesine sebep olabilir. Bu anlamda kuşunuza belli kelimeleri öğretmek istiyorsanız, en doğrusu onu parmağınıza alıp bizzat ilgilenmektir. Ayrıca konuşturma eğitimi her zaman loş bir ortamda verilmelidir. Tabi ki her kuşun konuşmaya yatkınlık derecesi farklıdır. Sabır ve istikrarlı bir eğitim sultan konuşma yönteminde oldukça önemlidir.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment