Sultan Papağanları 

Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Bir evcil hayvan sahiplendiyseniz yada sahiplenmeyi planlıyorsanız, öncelikle bazı kriterleri kabullenmeniz ve kuşunuza rahat bir yaşam alanı oluşturmanız gerektiğini bilmelisiniz. Kuşunuzu sahiplendiğiniz andan itibaren o artık sizin sorumluluğunuzda ve size muhtaç bir canlı olur. Bu durumun bilincinde olarak sahipleneceğiniz canlının özelliklerini, yaşam koşullarını ve ihtiyaçlarını bilmeniz onun sağlıklı bir yaşam sürmesi için oldukça önemlidir.

Sultan papağanı kafesi nasıl olmalıdır?

Öncelikle sultan papağanı kafesi yuvarlak olmamalıdır. Bu çok önemli, unutmayın. Kafes ya kare yada dikdörtgen olmalıdır. Bu anlamda yuvarlak kafesler sultan papağanlarında yön duygusunun yok olmasına sebep olur. Kuşunuz yuvarlak kafes içerisinde sık sık strese girecektir.

Dikdörtgen kafesler de tek sultanlar için en az 30cm x 30cm x 30cm, çift sultanlar için 50cm x 50cm x 50cm boyutları ideal ölçülerdir, fakat ölçüler daha büyük olursa kuşunuz için daha güzel bir yaşam alanı oluşturmuş olursunuz. Kuşunuzun kuyrukları,  tünekte durduğu zaman kafes teline sürtünmemesi gerekir. Kafesin iki tarafında dikine iki tarafında yatay teller olursa daha iyi olur. Ayrıca kuşunuz için boyalı değil de pirinç bir kafes tercih etmelisiniz. Bu şekilde kafes tellerini bızıklarken boyaları çıkartıp yeme ve zehirlenme ihtimalini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Önemli diğer bir  konuda kafesin altında mutlaka ızgara olmalıdır.  Sultanlar herşeyi karıştırmayı, gagalamayı çok severler. Buna kendi dışkıları da dahildir. Bu yüzden ızgara kullanımı kuşunuzun sağlığı için gereklidir.

Kuşunuzun tünekleri ahşap olmalıdır.  1- 1,5 cm çapında ve yuvarlak olması gerekir. Ayrıca kafes içerisinde mutlaka;

Kalamar kemiği: Kalsiyum ihtiyacını karşılaması için gereklidir.
Kuş kumu:  Kuşunuz ihtiyacı olduğunda, ihtiyacı kadar tüketir. Kuş kumu, kuşun yemlerini sindirebilmesi için gereklidir. Kuş kumu koymazsanız dışkısında sindirilmemiş yemler görebilirsiniz.
Gaga Taşı
Yemlikler ve suluk: Yemlik alırken kafesin dışından takılan yemlikleri tercih etmeyin. Bunların ağzı küçüktür ve sultan papağanlar için kullanışlı olmazlar.. Kafesin içine takılan yemlikleri  kullanın.

Ayrıca kafese oyuncak ve zil de takabilirsiniz. Oyuncakların plastik olmamasına özen gösterin. Sultanların en sevdiği  aksesuarların başında ahşap salıncaklar gelir. Sultan papağanının kafesine kesinlikle aynalı bir aksesuar takmayın. Kuşunuz aynadan kendini izlerken kendi kendine aşık olabilir.

Alâkalı İçerikler

2 Thoughts to “Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalıdır?”

  1. Züleyha Koşar

    Bir arkadaşımdan yeni bir sultan papağanı aldım, mevcut kafes biraz eski olduğu için internette kafeslere bakarken yazınızla karşılaştım iyiki bu yazıyı görmüşüm yoksa silindir kafes düşünüyordum tavsiyeleriniz doğrultusunda bir kafes alacağım. Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum.

  2. Gokhan

    Merhaba,
    Şu kafes ve markası sultan papağanım için uygun mudur? Değilse marka ve ölçü tavsiyeniz var mıdır?

    https://urun.n11.com/papagan-kafesi/best-cage-uc-kapili-orta-boy-papagan-kafesi-P237825684

Leave a Comment

Translate »