Sultan Papağanları 

Sultan Papağanı İshal Hastalığı ve Tedavisi

Sultan papağanınızın sağlıklı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, dışkısına bakmaktır. Eğer sultan papağanınız ishal olmuşsa, hastadır ve hemen müdahale etmeniz gerekir.

Öncelikle kuşunuzun ishal olduğundan emin olmanız gerekir. Bazen kuşunuz yediklerinden dolayı da sulu dışkı yapabilirler. Çok fazla yumurta maması yada fazla yeşillik tüketimi kuşun sulu dışkılamasına neden olabilir. Bu durum kuşunuzun ishal olduğu anlamına gelmez. İshal 12 saatten fazla sürer. Bu nedenle kuşunuzu gözetim altında tutmanızda fayda vardır.

Sultan papağanlarda ishalin başlıca nedenleri

  • Stres,  ishale neden olan en önemli etkenlerden biridir. Bu anlamda kuşunuzu zorla elle yakalamaya çalışmanız durumunda korkması onu strese sokabilir, yada kafes yerinin değişmesi  durumlarında da strese girebilir ve bu ishale sebep olabilir.
  • Kafes ortamının pis ve çok kirli olması, kafes tabanında ızgara olmaması ve bunun sonunda kuşunuzun kendi dışkısını yemesi de ishale sebebiyet veren durumlar arasındadır. Dolayısı ile kafesin düzenli olarak temizlenmesi, kuşunuzun sağlığı için oldukça önemlidir.
  • Yediği herhangi  bir gıdadan dolayı zehirlenmesi, yada içtiği suyun günlük değiştirilmemesi de kuşun ishal olmasına sebep olan bir başka etkendir.
  • Üşütmeye bağlı etkenler de kuşunuzun ishal olmasına sebep olur. Bu yüzden kuşunuzu ceyranda yani hava akımının yüksek olduğu ortamlarda bulundurmamaya dikkat ediniz. Bunun yanı sıra kuşunuzu yıkadıktan sonra oda sıcaklığının normal olduğu ortamda bulundurun, zira Sultan papağanları rüzgarı sevmezler ve çabuk hasta olurlar.

Sultan papağanı ishal tedavisine başlamadan önce ishale neden olabilecek bu etkenleri bilmenizde fayda vardır. Öncelikle, kuşun kafesi, ızgaraları, yemlik ve sulukları çok iyi şekilde tezenfekte edilmelidir. Bunun için malzemeleri sıcak su ile yıkamanızda fayda var, ayrıca yıkama esnasında suyun içerisine tuz atabilirsiniz.

Eğer kafes altında ızgara tel mutlaka gereklidir, kafesiniz ızgaraya uygun değilse kafesi değiştirmeniz kuşunuzun sağlığı için önemlidir.  Diğer türlü kuşunuz sürekli hastalıklarla mücadele  etmek zorunda kalacaktır.

Tedavi amaçlı yada tedbir amaçlı kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise, kuşunuzun içme suyuna haftada bir, bir kaç damla elma sirkesi damlatabilirsiniz. Bu,  onun daha dirençli olmasına yardımcı olacaktır. Bunun için normal boy bir suluğa 2-3 damla elma sirkesi damlatmanız yeterlidir.

Ayrıca pirinç ve patates haşlaması da ishal tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Eğer kuşunuz verdiğiniz pirinç yada  patates haşlamasını yemiyorlarsa, haşlamanın suyunu soğuttuktan sonra suluğuna koyun, buda yeterli olacaktır. Bu uygulamayı da haftada 1 kez, kuşunuz ishal olmasa da  yapabilirsiniz.

 

Alâkalı İçerikler

2 Thoughts to “Sultan Papağanı İshal Hastalığı ve Tedavisi”

  1. UĞUR

    BENİM İKİ YAVRU SULTAN PAPAĞANIM VAR SULU ŞEKLİNDE DIŞKISINI YAPIYOR NE YAPMALIYIM TEŞEKKÜR EDERİM

  2. Zafer Metin Tüfekçi

    Selamun aleyķüm Sayın yetkili sultan papağanı m kafasını sallıyor alalı 2 hafta oldu uyku halinde ama iştahında yerinde öbür sultanımda nefesinde hırıltı var bana yardımcı olabilirmisin i

Leave a Comment

Translate »