Sultan Papağanları 

Sultan Papağanı Eğitimi

Sulltan papağanı eğitimi, sultan papağanlarını konuşturmaya yönelik yapılan bir eğitimdir. Eğitim, belirli aşamalar kullanılarak yapılır. Sultan papağanını eğitmek için öncelikle kişinin sabırlı ve özverili olması gerekir. Bu aşamadan sonra süreç çok daha kolay ve keyifli ilerler. Öncelikle sultanların eğitim aşaması belli kısımlardan oluşur;Bunlar,  evcilleşme eğitimi, itaat etme eğitimi ve konuşma eğitimidir.

Sultan Papağanı Evcilleşme Eğitimi

Evcilleşme eğitiminde en önemli  nokta, sultanın sahibi ile olan diyaloğudur. Bu anlamda kuşla aranızdaki ilk etkileşim eğitimin de sürecini belirleyecektir. Kuşun kafesi evinizde en çok zaman geçirdiğiniz yerde bulunmalıdır. Eğitim aşamasında kafesin bulunduğu odada kesinlikle gürültü olmamasına dikkat edin. Ayrıca kuşu sahiplendikten sonra ilk 1 ay, sultan papağını kafesten çıkarılmamalıdır ve bu zaman içinde kuşla aranızda bir bağ kurmaya çalışın,  konuşmayı deneyin ve ona sürekli seslenin. İlk 1 ağ eğitim sürecinde oldukça önemlidir, bu zaman içinde kuşa kesinlikle el ile temas etmeyin. Yalnızca kuşun temel ihtiyaçlarını karşılamak için,  kafese dokunun. 

Sonraki zamanlarda kuşun sevdiği yiyecekleri elinizden yemesini sağlayın. Bu da çok önemli bir aşamadır, bu şekilde kuşun elinize alışmasını sağlamış olursunuz. Sultan ilk aşamada korkup uzak durabilir fakat merak etmeyin, elinizden yemeye alıştığında işiniz çok daha kolay olacaktır.
Sultan, elinizden yemek yemeye alıştıktan sonra artık rahatlıkla kafesten dışarı çıkabiliriz. Ancak kafes dışına çıkarırken elinizin işaret parmağı ile çıkarmaya özen gösterin. Kuşun tam anlamıyla elinize çıkıp dolaşması, uzun zaman alabilir, dolayısı ile bu anlamda aceleci davranmamak gerekir. Son olarak sultan elinize rahatlıkla çıktığı zaman evcilleşme süreci tamamlanmış olur.
Sultan Papağanı İtaat Eğitimi
Sultan papağanları konuşma yeteneği ile öne çıkmış bir kuş türüdür. İtaat eğitiminde, sultan papağanına komutlar verin ve verdiğiniz komutlara uymasını sağlayın. Bu aşamada verdiğiniz komutlara uyan kuşunuza ödül vermeyi ihmal etmeyin. Bu en sevdiği yiyecek olabilir.  İtaat eğitimi sabır gerektirir, bu anlamda kuşunuza hep aynı komutları verin. Mesela, elinize çıkması, uçması, gitmesi ve gelmesi gibi komutlar verebilirsiniz. Zaman içinde kuşunuz bu kelimelerin ne anlama geldiğinin öğrenecek ve uyum sağlayacaktır.
Sultan Papağanı Konuşma Eğitimi
Sultan papağanı konuşma süresi etkin bir eğitimle 3 ayda gerçekleşir. Bunun için öncelikle kuşun öğrenmesini istediğiniz kelimeleri devamlı olaraak tekrar edin. İlk etapta kolay kelimeleri  tercih etmelisiniz. Kuşunuzu takip edin, eğer ki gırtlaktan bir ses çıkarırsa, hemen öğrenmesini istediğiniz kelimeyi  tekrar edin. Buradaki  hassas nokta, kuşun konuştuktan sonra ödüllendirilmesidir. Ödüllendirme işlemi ise okşama, öpücük veya sevdiği yiyeceklerden olabilir.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment