Sultan Papağanları 

Sultan Papağanı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Sultan papağanının cinsiyet ayrımını yapmak oldukça zordur.  Bu yazımızda sizler için Sultan papağanların cinsiyeti nasıl anlaşılır?, Sultan papağanı cinsiyet ayrımı? gibi sorulara cevap vereceğiz; Evet,  sultan papağanlarının cinsiyetini kesin olarak anlamanın tek yolu DNA testidir. Bunun için kuşunuzun tüylerinden bir parça almanız yeterli olacaktır. DNA testi pek fazla tercih edilen bir yöntem olmamakla birlikte, etkili bir çözümdür. Diğer tüm yöntemlerin ise yanılma ihtimali bulunmaktadır.

Bu anlamda en büyük ve belirgin olarak da algılanabilecek cinsiyet farkı, ötüşlerin den ileri gelir. Bu anlamda erkek sultan papağan, dişiyi çiftleşmeye (kızıştırmak için) ikna etmek için değişik, alçak ve yüksek seslerde ötüşler yapar, bazen de, ses dizeleri halinde öterek kendini gösterir. Ev ortamında yaşayan bir erkek sultanda ise bu özellik, öğrettiğiniz kelimeleri tekrar etme, farklı tonlarda ve melodilerde ıslık çalma şeklinde görünür. 6 aylıktan sonra ise çiftleşme dönemine başlayan erkek sultanlar için durum, kesinlik kazanır. Dişi sultanlar erkeklere göre çok daha sesiz olurlar. Arada sırada hafif ötüş yapmaları dışında fazla gürültülü değillerdir.

Sultanlarda ki cinsiyet ayrımını renklerinden anlamak da mümkündür. Fakat erkek ve dişiyi renklerinden ayırt etmek, doğal renginde (yani melez olmayanlarda) geçerli olur. Bunlarda renklerin çok net olması ve güzelliği çok daha belirgin olmaktadır.

Dişi sultan papağanlar, üreme dönemlerinde çok daha sessiz ve durgun kalırlar, erkek sultanlar gibi farklı şekilde ötmezler. Dişilerin sultanların ötüşleri tek tiptir ve aralıklı olur. Bu da cinsiyet ayrımında önemli bir ipucudur. Dişi sultanlar, erkeklerin ötüşlerini dinlerler ve bu sayede çiftleşecekleri erkekler içerisinden kendilerine eş seçerler. Bu durum ev ortamında yaşayan sultanlar için de geçerlidir. Dişi sultanlar, erişkinliğe ulaştıktan sonra kızgınlık yumurtası yaparlar. Bu da cinsiyet ayrımında belirleyicidir.

Alâkalı İçerikler

One Thought to “Sultan Papağanı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?”

  1. Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

    Sultan papağanı cinsiyet ayrımını bir türlü yapamadım. Lutino sultan papağanı aldım ancak petshop dişi olduğunu söyledi. Nette az araştırma yapınca bebek lutinoların cinsiyet ayrımı imkansız deniyor.

Leave a Comment

Translate »