Kütüphane 

Sultan Papağanı – Çarpık Bacak Hastalığı ve Tedavisi

Çarpık bacak hastalığı ya da çarpık bacak sendromu, Sultan Papağanlarının yumurtadan çıktıkları zaman görülen bir hastalıktır. Bu hastalıkla dünyaya gelen papağanlar, gerekli tedavi uygulanmadığı sürece çarpık bacaklı olarak kalırlar. Dolayısıyla bu hastalıkta erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Çarpık Bacak Hastalığı Neden Olur?

Çarpık bacak hastalığının ilk aşaması papağanların yuvasında başlar. Bu durumun da farklı sebepleri vardır. Öncelikle, yuvanın sert ve düz bir zemine sahip olması bu durumu tetikleyen etkenlerin başında gelir. Bunu önlemek için yuvanın dibine talaş bırakmanız gerekir. İkinci sebep ise, anne papağanın yavrunun üzerine yattığında fazla baskı yapması sonucu yavrunun bacaklarının ayrılmasıdır.

Çarpık Bacak Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Başta Sultan papağanları olmak üzere diğer kuşlarda da görülen çarpık bacak hastalığının en bilinen tedavi yöntemlerinin başında Bandajlama Yöntemi ve Sünger Yöntemi gelir.

 Sünger Yöntemi İle Tedavi Edilmesi

Sünger yöntemi ile tedavi, çarpık bacak hastalığının ve en çok tercih edilen yöntemlerinden biridir. Bunun için herhangi bir makyaj süngerini yada bir bulaşık süngerini çok küçük olmayacak şekilde ve dikdörtgen olarak kesmelisiniz. Daha sonra yavru papağanın bacaklarının girebileceği kadar delikler açmalısınız. Açmış olduğunuz bu deliklerden yavrunun ayaklarını geçirip 10 gün kadar bu şekilde beklemeniz gerekiyor. Bu süre içinde yavrunun bacaklarında görülen çarpıklık gözle görünür biçimde düzelmiş olacaktır.

Bu süre zarfında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta anne ya da baba papağanın süngeri çıkarmasına izin vermemek olacaktır. Süngerle oynayan papağanlar genellikle süngerin kopmasına ya da çıkmasına neden olabilir.

Bandajlama Yöntemi İle Tedavi Edilmesi

Bandajlama yöntemi ile tedavide, yavru sultan papağanlarının bacaklarını ufak sargılarla birbirine bağlamalısınız. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bacakların düzgün bir şekilde durmasını sağlayacak şekilde bağlanmasıdır.

Bir diğer önemli husus ise, bandajlamayı çok sıkı yapmamaktır, aksi halde kan dolaşımının yavaşlamasına yada durmasına neden olabilirsiniz.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment