Kakadu 

Sülfür Kakadu Papağanı

Anavatanı Endonezya, Yeni Gine ve çevresi olan Sülfür Kakadu, çeşitli sarı tepeli kakadu türlerine ve alt-türlerine verilen genel isimdir. Sülfür Kakadu Papağanı, ortalama 50 cm boylarında, beyaz renkte özel bir papağan türüdür. Bu türün, Galerita, Eleonara, Citron ve Triton olmak üzere dört alt türü var. Bu türler arasındaki tek fark boyutlarından ileri geliyor.

Kafa üstündeki tüyler hafif somon rengindedir. Yavru ve genç kuşlarda bu renk çok belirgin değildir. Tüylerin kulak kapakları, kanat altları ve kuyruk bölgesi ise sarı ,ve burun (gaga) üstünde olan kısım ise pembemsi renktedir. Gaga rengi ve ayak rengi daha çok açık-gri (beyaz-gri) dir. Erkeklerde ve daha yavru yada genç olanlarda göz rengi koyu-kahverengidir ama dişilerde göz rengi kızıl-kahverengi renktedir. Göz etraflarında beyaz bir halka vardır.

Sülfür kakadu papağanı, en iyi konuşan kakadular arasındadır. Oldukça sevecen ve oyuncu bir türdür, çok kolay numara öğrenme becerileri vardır. Diğer bütün Kakadularda olduğu gibi, zihinleri hep meşgul tutulmalıdır. Daha çok sabah ve akşam saatlerinde bağırdıkları bilinse de, bağırması pekiştirilmiş olanlar bütün gün de bağırabilirler. Ses seviyeleri oldukça yüksek olan bu türün, bütün kakadu türlerinde olduğu gibi bağırma olayına karşı iyi eğitilmesi gerekir.

Sülfür Kakadular, ihtiyaçlarının karşılandığı evlerde müthiş evcil hayvanlar olurlar. Tek bir kişiye bağlanırlar ve diğerlerine en fazla tolere ederler. Sülfür kakadular, küçük çocuğu olan ailelere kesinlikle önerilmezler.

Bu tür genellikle, ev halkının iyi dostu ya da ailenizin en kötü kabusu olabilme becerisine sahip zeki ve duyarlı bir türdür. Sülfür kakadu papağanının dost canlısı olabilmesi için, yetiştirme şartları (eğitimi), sosyalleşmesi, kafesi (yaşam alanı), beslenmesi ve günlük bakımının en iyi şekilde yapılması gerekir. Sülfür Kakadunun ihtiyaçları karşılanmadığında, saldırgan olabilmekle birlikte sonuçları kötü olabilir.

Evcil bakımda tohum ve çekirdeklerden oluşan karışımları severler, bunun yanında kabuklu pirinç, haşlanmış mısır, üzüm bol miktarda taze meyve ve sebzeler, ayrıca üzerinde çiçekleri ve tomurcukları olan taze ağaç dallarından beslenirler.Düzenli olarak vitamin ve mineral desteği almaları gerekir.

Ortalama ömürleri 40 yıl olan kakadular, orta seviyede konuşma yeteneğine sahiptirler.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »