Büyük Irk Papağanlar 

Senegal Papağanı

Senegal Papağanı hakkında herşey… Senegal papağan türleri, özellikleri, kafeste bakımı, cinsiyet ayrımı ve konuşma yeteneği ve beslenmesi ile ilgili herşey bu sayfada…

Senegal Papağanı adından da anlaşılacağı gibi anavatanı Senegal olan Afrika kökenli bir papağan türüdür. Senegal papağanının 3 farklı alt türü vardır. Bu 3 tür de evcil hayvan olarak satılır fakat en çok tercih edilen türü, Sarı Yelekli Senegal Papağanı’dır.

Senegal Papağanı Özellikleri

Yetişkin bir Senegal Papağanı ortalama 23 cm boyundadır ve 120-170 gr ağırlığa sahiptir. Onları diğer papağanlardan ayıran en belirgin özelliği gri renkli kafa yapılarıdır. Bu türün kafası ve gagası vücuduna göre daha büyüktür. Yavru Senegal Papağanları’nın kafası siyah renkli olur ve kuş büyüdükçe grileşir. Büyük badem rengi gözleri vardır. Vücut tüyleri yeşil tonlarda olup karın, göğüs bölgesi, kanatlarının altı, sırt bölgesi sarı renklidir.

Ortalama yaşam süreleri 25-30 yıldır, fakat doğal ortamlarında bu süre 50 yıla kadar uzayabilir.

Kafes Ortamında Bakımı

Üretim amacının dışında normalde kafes ortamında yalnız olarak beslenir. Diğer evcil hayvanlarla ve kendi türü de olsa diğer kuşlarla pek anlaşamaz. İyi bir eğitim verilmez ise çok ürkek ve saldırgan olabilirler. Diğer Afrika papağanları gibi çok ses çıkaran bir tür değildir, sessiz olarak da kabul edilebilir. Senegal papağanının geniş bir kafeste yaşaması daha sağlıklı ve uyumlu olmasını sağlar. Oyuncaklar ile oynamayı çok sever, bu yüzden kafeslerinde bol miktarda oyuncak bulundurulması faydalı olur. Senegal papağanı baş aşağı durmayı çok sever, bu nedenle kafesinde en sevdiği oyuncak salıncaktır.

Sessiz bir tür olduğundan apartman dairelerinde beslenmeye çok elverişlidir. Ancak bazı kaynaklarda, Senegal Papağanının uykuya çok düşkün olduğu belirtilir. Günde 10 saat sessiz ve karanlık bir ortamda uyuma ihtiyacı duyarlar. Bu nedenle, kafesinin bulunduğu odada uzun süre açık kalan bir televizyon yada sürekli sesli ortam onları strese sokabilir.

Beslenmesi

Senegal Papağanı ana yemek olarak kuru tahılları tercih eder. Hazır olarak satılan papağan yemleri da uygundur. Standart beslenme şeklinde ek olarak, yeşil sebze ve meyveler, kuruyemiş ve kuru meyveleri severek tüketirler. Kurutulmuş meyvelerden, muz, elma, portakal kabuğu ve üzümü çok severler. Kuruyemiş olarak ise, ceviz, antepfıstığı, fındık, kaju ve badem verilebilir. Ancak özellikle dikkat edilmelidir ki işlenmiş ve yağlı yemişler verilmemelidir.

Konuşma Yeteneği ve Eğitimi

Senegal Papağanı’nın konuşma yeteneği zayıftır, fakat bazı sesleri çok iyi taklit edebilir. Örneğin, kapı zili, kedi miyavlaması, araba sesi, cep telefonu melodisi gibi sesleri herhangi bir eğitim almadan kendiliğinden öğrenebilir.

Çok zeki ve eğitime meraklı bir türdür. Gösteri amacıyla beslenen papağan türlerinin başında gelir. İstenilen nesneyi getirme, götürme ve istenilen yere bırakma gibi ayrıcalıklı yetenekleri vardır.

Cinsiyet Ayrımı

Papağan türlerinde en doğru cinsiyet ayrımı DNA testi ile yapılır. Bunun dışında cinsiyet belirlemede bazı küçük ip uçları kullanılabilir. Senegal Papağanının cinsiyet ayrımını yapabilmek için en uygun yol kuyruk yapılarıdır. Erkeklerin kuyruk tüyleri daha geniş, uçları yuvarlak ve anüs bölgesinden başlayan sarımtırak renkler kuyruk uçlarına kadar uzanabilir. Dişilerde ise kuyruk tüyleri daha düz, dar ve yeşil tonlarında olur. Ayrıca erkek kuşların kafaları ve vücut yapıları dişilere göre daha büyüktür.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »