Büyük Irk Papağanlar 

Rozella Papağanı

Anavatanı Avustralya’nın güneydoğu bölgeleri olan Rozella Papağanı oldukça renkli bir papağan türüdür. Boyları 26 ile 37 cm arasında değişir. Ormanlık alanlarda yaşamını sürdüren bu tür, yuvalarını orman içindeki ağaçlara yapar. Orman meyveleri ve çiçek tomurcukları ile beslenen Rozella, suyu çok seven bir papağan türüdür, bu yüzden yaşam alanlarının yakınlarında, küçük akarsular bulunur. Uygun bakım şartları altında ortalama 20-25 yıl yaşayabilirler.

Türleri

Birçok farklı Rozella türü ve alt türü vardır. Bunlar, “Mavi Yanaklı Rozella” ve “Beyaz Yanaklı Rozella” olarak iki gruba ayrılır. Ülkemizde daha çok Beyaz Yanaklı Rozella türü olan “Sarı Örtülü Rozella” (Gold Rosella) ve Mavi Yanaklı Rozella türü olan, “Crimson Rosella” yetiştirilir.

Mavi Yanaklı Rozella Türleri;

  • Adelaide Rosella
  • Crimson Rosella
  • Yeşil Rozella
  • Sarı Rozella

Ülkemizde yaygın olarak beslenen Crimson Rosella’nın yanak lekeleri, kanatlarının yan kısmı ve kuyruk tüyleri mavidir. Kanat üstü lekeleri ise siyahtır. Geri kalan kısımları kırmızı renklidir.

Crimson Rozella Papağanı

Beyaz Yanaklı Rozella Türleri;

  • Sarı Örtülü Rozella
  • Soluk Başlı Rozella
  • Kırmızı Rozella
  • Batı Rozella

Ülkemizde yaygın olarak beslenen Sarı Örtülü Rozella, beyaz yanak lekeleri ve sarı gövde yapısı ile dikkat çeker. Baş ve boyun kısmı kırmızı olan bu türün, kanat uçları mavi renklidir.

Sarı Örtülü Rozella Papağanı

Kafes Ortamında Bakımı

Rozella papağanı, hırçın bir karaktere sahiptir, ancak yeterli ilgi ve alaka gösterildiğinde evcilleştirilebilir. Bu tür için ideal bir kafes boyu yoktur, ancak yaşayacağı kafes ne kadar büyük olursa Rozella kendini o kadar mutlu hissedecektir. Bunun yanında sık sık kafes dışına çıkarmak, hem sosyalleşmesi hemde kanat sağlığı açısından faydalı olacaktır. Rozella, suyu çok seven bir papağan türüdür. Bu yüzden daha çok sıcak havalarda sık sık yıkanması sağlanmalıdır.

Beslenmesi

Rozellanın, doğal yaşamda çok çeşitli beslenme şekilleri vardır. Kafes ortamında da buna uygun bol çeşitli beslenmesi gerekir. Hazır papağan yemleri ve taze meyve, sebzeleri sık sık tüketebilirler.

Konuşma Yeteneği

Rozella papağanı, konuşma yeteneği düşük bir papağan türüdür. Özellikle sabah saatlerinde gürültülü ötebilirler. Islık ve benzeri sesleri taklit edebilirler. Çok ısrarlı bir eğitim ile ancak birkaç kelime konuşturulabilir.

Cinsiyet Ayrımı

Rozella papağanının cinsiyeti kafa yapılarından ve yanak lekelerinden anlaşılabilir. Erkek kuşların kafa yapıları dişilere göre daha büyüktür. Bunun yanında erkeklerin yanak lekeleri daha parlak ve canlı, dişilerin ise daha mat ve grimsi renklerdedir.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »