Kütüphane 

Papağanların Tüketmesi Gereken Ek Besinler!!!

Papağanların normal beslenmelerinin dışında, düzenli olarak ek gıdaların da verilmesi gerekir. Bu tür ek gıdaların uzman kişilerce yada veteriner kontrolünde hazırlanması önemlidir.

Papağanların gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri, bunun yanında uzun ömürlü olmaları ve yumurtlayarak yavrularını sağlıklı büyütmeleri için ek gıdalara ihtiyaç duyarlar. Ek gıdalar, bazı durumlarda eğitimin bir parçası olarak papağanları ödüllendirmek için de kullanılabilir. Bu anlamda öne çıkan ve papağanların sağlıklı gelişmesini sağlayan ek gıdaları şöyle sıralayabiliriz;

BALLI KRAKER YADA MEYVELİ KRAKER

Ballı kraker yada meyveli kraker dediğimiz ek gıdalar, papağanlar tarafından çok sevilir. Ballı yada meyveli kraker, besleyici maddeler içeren, ballı, yumurtalı ve meyveli gıdalardır. Aslında birbirine şeker ile yapışık bu gıdaları yerken, papağanlar  bir taraftan da büyük bir enerji harcamış olurlar. Bunu yaparken gagalarını da güçlendirmiş olurlar. Bu tür gıdalar zengin vitamin ve mineraller içerirler. İçeriğinde darı çeşitleri, keten yohumu, bal ve kurutulmuş meyveler bulunur. Bu tür ek gıdalar papağanlarda fazla yağlanmaya sebep olacağından sık sık verilmemelidir.

DAL DARI

Dal darı son derece doğal bir gıdadır, darı dallarından kurutularak elde edilir. Dal darı, diğer darı çeşitlerine göre daha küçüktür. Dal darı ayrıca yavru papağanlara yem kırmayı öğretmek için de verilir.  Dal darı papağana en fazla haftada bir kez verilmelidir. Bu gıdanın yenmesi kolaydır, bu yüzden papağana fazla verilmemesinde fayda vardır, zira papağan bu besine alışacak olursa diğer yemleri yemeyebilir. Ayrıca papağanın kilo almaması için de az verilmelidir.

KIZIŞTIRICI YEM

Özellikle papağanların çiftleşme döneminde verilmesi gerekir. Bu gıda içeriğindeki karışım sayesinde papağanın kondisyonunu arttırmasına yardımcı olur. Ek gıda papağanların günlük yemine karıştırılabilir veya ayrı bir kaba koyulabilir. İçeriğinde, sarı darı, kırmızı darı, nijer tohumu ve vitamin karışımları bulunur.

KONUŞTURUCU YEM

Papağanların konuşmasına yardımcı olmak için verilebilir. Daha çok yavru zamanlarında konuşmaya  yardımcı bir ek gıdadır. Bu besin papağanların dil altı yağ bezelerinin yumuşamasını sağlar ve bu sayede konuşmalarını destekler. Ürün içeriğinde sarı darı, ak darı, kırmızı darı, hayvansal ve bitkisel yağlar, kalsiyum, dikalsiyum fosfat, sodyum klorid, balık ve yumurta ile karışık vitaminler bulunur.

KUŞ KUMU

 

Kum kumu bütün kuş türlerinde olduğu gibi papağanların da besinleri hazmedilmesine destek olur. Özellikle papağanların tükettiği kabuklu gıdaların sindirimi, kum taşı sayesinde olur. Sindirim sistemlerinde bulunan enzimler, sadece tohumların iç kısmını sindirir, lifli kabuklarını öğütemez. Kuş kumu, bu bakımdan son derece yararlı bir ek gıdadır. Kuş kumunun içeriğinde, istiridye kabuğu, mürekkep balığı kabuğu, kireçtaşı ve alçıtaşı bulunur ve bu maddeler papağanların kalsiyum ve diğer mineral gereksinimlerini karşılamaya yeter.

MÜREKKEP BALIĞI KEMİĞİ

Doğal bir gaga taşı türüdür. Papağanların kemik ve kas yapılarını kuvvetlendirmeye yarar. Ayrıca tüylerinin daha canlı ve sağlıklı olmasını sağlar.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment