Papağan Sağlığı ve Beslenme 

Papağanlarda Sık Görülen Hastalıklar

Renkli tüyleriyle her zaman etkileyici ve göz alıcı duran papağanlar, hayvanlar arasında en çok beslenen evcil hayvan türlerindendir. Papağanların hastalıklarının önlenmesi ve tedavi aşamasına geçilmesinde erken teşhisin büyük önemi vardır. Bu anlamda veteriner tarafından rutin kontrollerden geçirilen kuşlar, uzun ömürlü olabilirler.

Papağanların karakteristik özelliklerinde görülen değişiklikler, hastalık ihtimalini gündeme getirir. Bu anlamda en sık görülen belirtiler arasında; kilo kaybı, kambur duruş, titreme, kişisel bakım yapmama, tüylerin yolunması ve gaganın kafesin dışına sarkıtılması sayılabilir. Bu değişikliklerin yanı sıra dışkıda değişiklik, gözlerin sürekli kısık olması, tüylerin dökülmesi, ayakların şişmesi ve ses değişimi, üstünde durulması gereken önemli durumlardır.

Papağanlarda Sık Görülen Hastalıklar

1- Papağan Humması

Papağan humması, iştahsızlık, depresyon hali ve gözde çapaklanmayla kendini gösteren bir hastalıktır. Gerekli tedavi uygulanmazsa ölümle sonuçlanabilir. Kuşun genel durumuna göz önünde bulundurularak, bir veteriner hekim tarafından yazılacak antibiyotik ile hastalığın tedavisi gerçekleştirilir.

2- Mantar

Mantar hastalığında, papağanın tüylerinde dökülmeler görülür. Çok bulaşıcı bir hastalıktır ve kısa zamanda ilerler.  Nizoral şampuanlar kullanılarak gerekli tedavi yapılabilir. Tedavi aşamasında papağanın kullandığı suluk, mamalık ve tüneklerin de yıkanması şarttır.

3- Polyoma Virüsü

Polyoma virüsü, ilk olarak ishal, kusma, karın bölgesinde şişlik ve iştahsızlıkla kendini belli eder. Bu hastalığın taşıyıcıları genellikle muhabbet kuşlarıdır. Virüsten korunmanın en etkili yolu aşılamadır, ancak bu hastalık için bilinen bir tedavi yöntemi henüz bulunamamıştır.

4- Sindirim Sistemi Bozuklukları

Mikroplu gıdaların sebep olduğu yanlış beslenme sistemi, kuşun zaman içinde hastalanmasına neden olur. İlk olarak karnın alt bölgesinde başlayan hastalık, kısa zamanda kendini belli eder. Bu aşamada veteriner hekim gözetiminde kuşun suluğuna belli aralıklarla elma sirkesi damlatılarak ilk önlemler alınabilir.

5- Giyardiya Kisti

Yine son derece bulaşıcı olan bu virüste; ciltte kuruluk, ishal ve halsizlik en önemli belirtilerdir. Düzenli olarak papağan kafesinin temizlenmesi, virüsün sağlıklı kuşa bulaşmasını önler. Hastalığın tedavisi, uygun antibiyotiğin kullanılmasıyla yapılır.

 

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »