Kütüphane 

Papağanlara Nasıl Konuşma Öğretilir?

Papağanlar,  gerek göz alıcı renkleri, gerekse üstün zekası ve taklit yeteneği ile son derece eğlenceli ve mükemmel bir dosttur. Bu anlamda sabırlı ve iyi bir eğitimle papağanı konuşturabilmek mümkündür.

Kuşların konuşma yetenekleri, aynı cinsler içinde bile olsa birbirinden farklıdır ve belirgin olarak değişebilir. Afrika Gri Papağanı, papağan türleri arasında en zeki ve doğal taklitçi bir tür olarak bilinir. Bunun yanı sıra kuşlar, ağırlıklı olarak kadın ve çocukların sesini erkeklere kıyasla daha kolay taklit edebildikleri görülür. Elde yetişen papağanların ise insan sesine alışkın olmalarından dolayı çok daha erken konuşmaya başlarlar. Bir kuşu konuşmaya başlatmak için öncelikle kişinin sabırlı ve özverili olması gerekir. Günlük tekrar etme seansları ile kuşunuzu eğitmek için ne kadar zaman ayırırsanız, o kadar çabuk sonuç alırsınız.

Eğitim aşamasında öncelikle,  papağana öğretilmek istenen cümleleri ve kelimeleri küçük parçalara bölerek eğitim verin, bu çok daha kolay ve etkili bir yöntemdir. Kuş bir kez ilk bölümü başarı ile taklit edebilirse, sonraki süreçte üzerine ekleyerek devam edip, istediğiniz tüm kelime, cümle veya şiiri oluşturursunuz.

Konuşmayı öğretirken ortamın sessiz olması etkin bir konuşma eğitiminde oldukça önemli bir detaydır. Bu şekilde kuşun kaldığı yerden başlayacak şekilde, gün içinde pek çok kez eğitim verebilirsiniz. Eğer her sabah aynı şekilde kuşunuza seslenirseniz,  bir süre sonra o da benzer şekilde cevap vermeye başlar. Papağanınıza adını, telefon numarasını yada adresini öğretebilirsiniz, bu olası bir kaybolma durumunda kuşunuzu bulmanıza yardımcı olacaktır. Öğretmek istediğiniz şeyleri, her 5 dk da bir kafese yakın oturarak açık bir şekilde tekrar ediniz.

Eğitim amacı ile, düzenli bir şekilde tekrar yapmak ve derslerinizi takviye etmek amacıyla bilgisayara bir mikrofon ile ile kendi sesinizi kaydedebilir ya da telefona kaydedip papağanınıza belli aralıklarla dinletebilirsiniz. Aynı yöntemi kullanarak olgun bir kuşu konuşturmak zordur, fakat konuşmayı öğrenmiş bir kuş da yaşamı boyunca kelime hazinesine yenilerini ekleyecektir. 

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment