Papağanlar için Zararlı Yiyecekler

Papağanlar için zararlı yiyecekler, pek çok hayvan severin merak ettiği bir konudur. Papağanlar her şeyin tadına bakabilir. Bu anlamda papağanların sağlığını olumsuz etkileyecek olan bu besinleri narin dostunuzdan uzak tutmaya özen gösterin.

Papağanlar için zararlı yiyecekler ;

1. Çikolata Kahve ve Çay : Papağan için oldukça zararlı olan yiyeceklerin başında çikolata, çay ve kahve geliyor. Öncelikle çikolatanın içeriğindeki “Teobromin”, kahve ve çayın ise içeriğindeki “Kafein” papağanınız için oldukça zararlıdır.  Dostunuz bu besinleri tükettiğinde kusma ve ishal gibi durumlar ortaya çıkar. Aşırı tüketim halinde ise ölümle sonuçlanabilen durumlar meydana gelir.
2. Soğan ve Sarımsak: Soğan ve sarımsağın pişmiş veya çiğ fark etmeksizin her çeşidi, papağanınızın kırmızı kan hücrelerini bozarak anemi (kansızlık) olmalarına sebep olur.
3. Aloe vera: Özellikle ev hanımlarının evlerinde yetiştirdiği cilde büyük faydaları ile bilinen Aloe vera bitkisi, papağanlar için oldukça zararlıdır. Gagalı dostunuzun Aloe Vera sıvısını tatması, onun ciddi böbrek ve bağırsak sorunları yaşamasına sebep olur.
4. Alkol: Alkol, papağan için zararlı olabilecek bir içecek türüdür. Papağanların bir damla bile olsa alkol tüketmesi, alkolün içeriğindeki asit ve çeşitli kimyasallar sebebiyle solunum sistemine zarar verir. Bunun yanında ölümle sonuçlanabilen zehirlenmeler de ortaya çıkabilir.
5. Mantar: Mantar, birçok evcil hayvan için zararlı bir besindir. Papağan dostlarınız için de bu durum geçerlidir.  Mantar, papağanların sindirim sisteminde hasar oluşturur, ayrıca karaciğer yetmezliğine neden olur.
6. Domates: Papağan dostlarınız için zararlı olan bir diğer besin de domatestir. Domates, içeriğindeki yüksek asit oranı ile papağanınızın böbreklerinde sorun meydana getirir. Böbrek sorunları ise gut oluşumu gibi farklı hastalıklara davetiye çıkarır.
7. Avokado: Papağanlar için zararlı yiyeceklerden bir diğeri Avokadodur. Avokado, içeriğindeki Persin maddesi ile birçok evcil hayvan için zararlı olduğu gibi papağan dostlarınız içinde zararlı bir besindir. Persin maddesi papağınınız için güçlü bir toksindir ve tüketilmesi halinde ölümle sonuçlanabilen ciddi zehirlenmelere yol açabilir.
8. Yağlı Gıdalar: Papağanların sindirim sistemi hassastır, bu anlamda papağanlar yağlı gıdaları kolay bir şekilde sindirilemez. Sindirilemeyen yağlı gıdalar papağanın bünyesinde depolanır ve zaman içinde bu durum birçok hastalığa sebep olabilir.
9. Meyve Çekirdekleri: Günlük hayatta tükettiğimiz elma, armut, ayva gibi meyveler çekirdeklidir. Meyvenin kendisi olmasa da beslenme sırasında meyvelerin çekirdekleri de dostunuz tarafından tüketilebilir. Papağanlar meyve çekirdekleri kolay sindiremez, bu da dostunuzun sindirim sisteminde hasara sebep olabilir.

Benzer Konular