Kütüphane 

Papağanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Papağanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Papağanlar, sıcak iklim ülkelerinde gruplar halinde yaşayabilen ve birçok türe sahip olan oldukça renkli kuş türüdür. Sıcak iklim ülkelerinin yanı sıra; tropikal ormanlarda daha yaygın bulunurlar. Tercih ettikleri ve yaşadıkları yerler genellikle ağaçlardır. Ayaklarıyla etraftan topladıkları yiyeceklerle beslenirler. En sevdikleri yiyeceklerin başında çekirdek gelir. Çekirdek yeme konusunda insanlardan bile daha yetenekli olan bu kuşlar, çekirdeğin kabuğunu dillerini kullanarak kolayca çıkartırlar. Bunun dışında; tohum, meyve, tomurcuk ve sebzeleri de büyük bir iştahla yerler.

Papağanlar, duygusal bir yapıya sahip olup birbirlerine karşı çok bağlıdır. Yıl içerisinde yaklaşık olarak 6 adet yumurta yaparlar. Tabi ki de bu sayı sahip oldukları ortama ve yaşadıkları duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Diğer kuş türlerinin aksine yumurtaların üzerine erkek papağan ve dişi papağan sırayla oturarak kuluçka dönemi geçirirler. Duygusal bir yapıya da sahip olmalarından ziyade papağanlar, oldukça sosyal kuşlardır. Duydukları sesleri taklit etmekte üzerlerine yoktur. Duydukları sesleri ve kelimeleri sık sık tekrar ederler. Papağanlar, aynı zamanda çok iyi tırmanıcıdırlar.

Papağanlar, sevimlilikleri yanı sıra konuşma yetenekleri sayesinde yüzyıllardır insanlar tarafından beslenmektedir. Kafes hayatına en çabuk alışan kuş türü olduğu için insanlar kafeste yetiştirirler.

Papağanların Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Detaylar

Evcil hayvanları kendimize iyi bir dost edinmek için evimiz de beslemeyi çoğu zaman heves ederiz. Fakat bütün evcil hayvan türleri, ne heves edilecek bir şeydir ne de oyuncağımız değildir. Sahip edindiğimiz hayvanların sadece bakımına bağlı kalmamakla beraber hastalığına kadar tüm sorumluluğunu üzerimize almış oluruz. Sahiplenilen evcil hayvanlardan en çok papağanlar ilgi görmektedir. Özellikle son zamanlarda kafes hayvanı olarak çok fazla tercih edilen papağan türleri; doğru teknikler uyguladığımız zaman bizlere eşsiz bir dost olmakla yetinmeyip aile bireylerimizden birisiymiş gibi değerli olacaktırlar. Tabi ki de papağanların bakımı ve eğitimlerinin nasıl yapıldığının bilgisini edinmeden bu süreç verimli ilerleme sağlamakla kalmayıp beraberinde kötü sonuçları da doğurabileceğini unutmamak gerekir. O halde aklımıza papağanların bakımı zor mudur? Üstesinden gelebilir miyiz? Gibi soruları getirmeden edemiyoruz. Herhangi bir zorluğu olmayıp her evcil hayvan gibi papağanların da bakımına özen göstererek ve severek yapılması gereken bir iştir. Bir canlının sorumluluğunu alabilecek ve onunla her gün ilgilenebilecek bir kişi için bu süreç asla zor bir iş değildir. Aksine çok severek yapabileceğimiz bir sürece dönüşecektir. Sahiplenilen papağanların ev ortamına ve sahibine alışması ve aynı zamanda hayvanımızın yaşayacağı ortama güvenmesi ve sağlıklı bir ilişki kurabilmeniz için onunla her gün ilgilenmemiz gerekecektir. Kafes hayvanları türlerinden en çok papağanların tercih edildiğinden bahsetmiştik. 250’den fazla türü bulunan papağanların en çok bilinenleri: Kakadu, Jako, Lori, Dudu, Makav ve Muhabbet Kuşu’dur. Ama bu türlerden en çok; kırmızı ara papağanı, sarı-mavi ara papağanı, geveze lori, rosella, cennet papağanı, sultan papağanı ve jako papağanı türleri tercih edilmektedir.

Edindiğimiz papağan yavru ise sorumluluk düzeyi daha fazla artmaktadır. Böylelikle yavru papağanların bakımının çok büyük önem arz ettiğini vurgulamış olduk. Kafesteki fiziki yaşam şartını daha büyük bir titizlikle sağlamamız gerekecektir. Yavru papağanların kafeslerinin temizliği daha sık yapılması gerekir. Yavruları yıkamamıza gerek yoktur ancak erişkin papağanlar için kendilerini temizleyebileceği sudan oluşan minik banyolar hazırlayabiliriz. Bu minik banyo dostlarımızın bir hayli hoşuna gitmiş olacaktır.

Papağanların Beslenmesi

Papağanlar, her zaman faydalı yiyecekleri seçerek yemeyip en fazla beğendiklerini tercih ederler. Özellikle yiyeceklerinin ve sularının tazeliğine ve aynı zamanda temizliği kesinlikle kontrol edilmelidir. Aksi taktirde bakteri ve enfeksiyon riski oluşarak sevimli dostlarımız hasta olabilir. Bozuk, bayat ve çürük yiyecekler kesinlikle verilmemelidir. Dediğimiz gibi suları sık sık değiştirilip sulukları güzelce temizlenmelidir. Papağanlar, doğa ortamında iken meyve ağaçlarında beslenmeyi severler. 250 çeşit papağan türlerinden insan yaşantısına en çok benzeyen tür Jako papağan türüdür.

Jako papağanları bakımı ve beslenmesi bir hayli zahmetlidir. Zeytin ağaçlarında ki zeytini, haşlanmış patatesi, katı yumurtayı, sütlü kuru ekmek parçalarını, mısır ve tuzsuz ay çekirdeklerini; fıstık, yulaf, buğday, arpa ve pirinci vererek tüketmelerini sağlayabiliriz. Bu karışımların beraberinde yıkanmış marulu da çok severler. Bazı şeyleri çok sevdikleri gibi sevmedikleri de mevcuttur. Sevdikleri yemlerin yanı sıra sevmedikleri ve bünyelerine dokunan yiyeceklerde mevcuttur. Bunlardan bir tanesine örnek olarak maydonuzu gösterebililriz. Maydanoz, ishal yaptığı için verilmemesi gereken yiyeceklerdendir. Doğal ürünlerin haricinde Pet shoplar da satılan vitamin ve mineral takviyeli hazır yemler de mevcuttur. Yoğun ilgi gören bu yemlerde sevimli dostlarımıza tavsiye edilmektedir.

Sultan papağanı bakımı ve beslenmesi jako papağanlara göre daha basittir. En basitinden darı ve çiğdem verilir. Bunların dışında sultan papağına lahana, salatalık ve marul gibi sebzelerin de tüketilmesine izin verilebilir.

Papağanların ortalama ömürleri yaklaşık olarak 30 yıldır. Daha çok yaşamaları ise yaşam koşullarına göre değişkenlik gösterebilir.

Birkaç papağan türünün nasıl besleneceğine dair kısa bilgiler vermiş olduk. Diğer papağan türlerinin de nasıl beslenebileceğinden bahsediyor olacağız.

Papağanların Eğitimi Hakkında

Papağanları eğitmeyi ya da eğitimli olarak almayı hepimiz çok isteriz. Fakat; papağanların eğitimi büyük bir sabır istediğini unutmamalıyız. Eğer papağanınıza uygun bir yaşam alanı ve sevgi dolu ilginin yanı sıra tam bakımını sağlarsanız onu eğitmemeniz için hiçbir sebep yoktur. Belirli bir zaman sonra size alışmasını, itaat etmesini hatta konuşmasını bile sağlayabilirsiniz. Eğitimler esnasında ona vereceğiniz komutlar ve sonrasında vereceğiniz ufak ödüller ile papağanınızı daha kısa sürede eğlenceli bir şekilde eğitmiş olursunuz.

Papağanımın Cinsiyetini Nasıl Anlarım?

Papağanların cinsiyetini çoğu zaman merak etmişizdir. Acaba dişi mi? Veya erkek mi? Papağanların cinsiyetini ayırt ederken maalesef ki yanlış bilinen bilgiler mevcut. Bunlardan bir tanesi; dış görünümüne göre cinsiyet ayrımının yapılmasıdır. Dış görünümüne bakarak veya sergilediği davranışlara göre cinsiyetini ayırt edemeyiz. Bu tarz yöntemlerle yanılma olasılığımız çok yüksek olacak. En temiz ve kesin yöntem DNA testi olacaktır.

Papağanlarda DNA testi yapılmasının iki yolu vardır: Bunlar; kan tahlili veya tüy tahlilinin yapılmasıdır. Her ikisini de temin ederken kendi içerisinde riskleri ve püf noktaları mevcut. Önce kendinize ve hayvanınıza en uygun geleni seçmeye karar verin. Kan tahlili mi yaptıracaksınız yoksa tüy tahlili mi?

Papağanlarda Kan Tahlili Nasıl Yapılır?

Papağanlarda cinsiyet ayrımı yapma yöntemlerinden birisi olan kan tahlili yöntemi kesin sonuç elde edebileceğimiz yöntemden birisidir. Sevimli dostlarımıza kan tahliliyle dna testi yaptırmak için en az bir iki damla “taze” kana ihtiyacınız var. Bir papağandan “kan” elde edilebilecek birkaç nokta vardır. Bazıları “tırnağı keserek kan örneği alır.” Ancak tırnağın kanatılması kuş için oldukça stresli bir deneyim olacaktır. Bu yüzden kanın damar yolundan şırıngayla alınması önerilmektedir. Bu yöntem rahatlıkla yapılabilecek bir şeydir ve kuşunuzun daha az acı hissetmesini sağlayacaktır. Tahlil yaparken birkaç malzemeye ihtiyacımız olacak.

İhtiyacımız olan malzemeler

Temiz pamuk – İsveç şurubu ya da eczaneden alkollü temizleyici bir ürün olabilir, – Kanın durmaması ihtimaline karşın zeytin yağlı pamuk, – Eczanede satılan plastik eldivenlerden, – Kilitli küçücük naylon poşet, – Temiz küçük şırınga, – Temiz, beyaz renkli küçük bir parça kağıt havlu yada karton – Havlu ve son olarak – Ödül maması

Yaşadığınız şehirde papağan hastanesi varsa orada bu işlemler yapılmaktadır. Cinsiyet ve ırk testinin yanı sıra; kan testleri, cr röntgenler, ultrasonografiler, tümör ve kırık tespiti, Cerrahi işlem gerektiren ameliyatlar, homeopati tedavisi, viral ve bakteriyolojik araştırmalar da yapılmaktadır

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »