Kütüphane 

Papağanlar Hakkında Bilgi

Dünyanın en renkli hayvanlarından biri olan papağanlar, sıcak iklim hayvanıdır. Birbirinden canlı ve özel renklere sahip papağanların, evcil hayvan olarak beslenmesi 3.000 yıldan fazla bir süreye yayılmıştır. Pek çok rengi bulunan papağanların yaşam alanları ağaçlardır.

Bazı papağanların böcek türleri ile beslendiği bilinse de papağanlar, genellikle vejetaryendir. Bu anlamda papağanların en sevdiği besinler arasında tomurcuk, çiçek, meyve ve tohumlar başta gelir. Yumurtaları beyaz renkte olan papağanlar genelde tek eşli bir yaşam sürerler. Çiftleşme döneminde 2 ila 8  yumurta yaparlar. Kuluçka dönemleri 17-35 gün arasında değişir.

En çok tercih edilen papağan türleri arasında muhabbet kuşu ve sultan papağanı gelir, bu türler en popüler evcil hayvanlar arasındadır.

Papağanların en bilinen özelliği taklit etme yetisine sahip olmalarıdır. Duydukları her sesi taklit edebilen papağanların bu özelliği her papağan için geçerli değildir.  Bu anlamda sadece bazı papağanlar,  duydukları sesi iyi bir şekilde taklit edebilir.  Papağanların bu yeteneğini geliştirmek mümkündür, bunun için papağanın henüz yavruyken eğitilmesi çok önemlidir.

Papağanlar doğal ortamda söylenenleri tekrar etmezler.  Sadece kafeste beslenen papağanlar güçlü hafızaları sayesinde kelimeleri tekrar edebilir yada konuşabilirler.

Yaklaşık 372 papağan türü vardır. Bunlardan biri  olan kakadu papağanları, kafalarındaki tüyleri hareket ettirmeleriyle bilinen özel bir türdür. Sadece kakadu papağanının da 21 farklı türü vardır.  Bu anlamda özel bir  tür olan kakadu papağanlar genelde siyah, gri ve beyaz tüyleri ile öne çıkarlar.

Dünyanın en büyük papağan türü, kakapo papağanı olarak bilinir. Kakapo papağanı uçamayan bir türdür ve son yıllarda maalesef nesli tükenme tehlikesi altındadır.

Bir başka tür olan kea papağanı son derece zeki bir papağan türüdür. Papağanlar genelde sıcak iklimde yaşamayı severken, kea papağanı soğuk iklimde yaşamayı ve dağları tercih eder.

Alâkalı İçerikler

One Thought to “Papağanlar Hakkında Bilgi”

  1. BestTiffani

    Ben de bir papağan almak istiyorum. Bakalım ne zaman olacak?

Leave a Comment

Translate »