Papağan Sağlığı ve Beslenme 

Papağanın Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir papağan sahibi iseniz ve kuşunuzun hasta olup olmadığı anlamak istiyorsanız, bunun için kuşunuzun karakteristik özelliklerindeki değişimleri gözlemlemeniz gerekir. Bu özelliklerin başta gelenlerine birlikte bakalım:

Dış görünüşünde ve duruşunda görünen değişiklikler:

  • Kambur duruş şekli
  • Dengesizlik
  • Tüylerini yolması
  • Gagası ile kafesin kenarından sarkması
  • Titreme
  • Daireler çizerek yürüme
  • Kişisel bakımını yapmaması

Kilo kaybı: Kuşunuzun hasta olduğunu anlamanın en belirgin işaretlerden biri kilo kaybıdır. Bu anlamda kuşunuzun kilosunu düzenli olarak özel bir kuş tartısında tartmanız ve takip etmeniz gerekir. Eğer kuşunuzun kilosunda bariz değişimler fark ederseniz, zaman kaybetmeden bir an önce onu veterinere götürerek bu kilo kaybının sebebinin belirlenmesini sağlamalısınız.

Davranışlarda görülen değişimler: Papağanın hasta olduğunu gösteren bir diğer işaret de davranışlarında görülen değişikliklerdir. Bu durumda öncelikle kuşun ses tonunda değişim görülür, ardından hareketlerinde farklılaşma, kanatlarını sarkıtma ve hareket etmeden olduğu yerde durma gibi değişiklikler görülür.

Kuşun dışkısında değişiklikler: Kuşun dışkısında görülen değişlikler de hastalık belirtisidir. Bu durumda kuşun dışkısında renk ve yoğunluk değişimi, dışkının azalması ve kanlı dışkı yapımı görülür.

Kafasının görünümdeki değişiklikler: Hasta kuşun gözleri yarı açık, yarı kapalı olur, ayrıca kafa seğirmesi, şişkinlik  ve simetri bozukluğu görülür.

Tüylerindeki değişim: Bu durumda kuşun tüyleri dağınık, kabarık ve soluk olur. Kuş tüylerini yolar ve derisinde  kel noktalar oluşur.

Bacak ve ayaklarda değişimler: Kuşun anormal şekilde tırnakları uzar, ayakları şişer, ayak ve bacak derisinde döküntüler meydana gelir.

Nefes almasındaki değişim: Kuş nefes alırken kuyruğunu yukarı kaldırır, nefes almada zorluk yaşar, hatta açık gaga ile nefes alır, sesi değişir ve hapşırır.

Yeme-içme alışkanlıklarında değişim: Bu durumda kuşun yeme içmesi değişir, yem yemede artış yada düşüş görülür, ayrıca kusma, yem toplama güçlüğü ve iştahsızlık görülür.

Bunlar gibi papağanınızın hasta olduğunu gösteren pek çok farklı semptom ile karşılaşabilirsiniz. Bu anlamda kuşunuzu düzenli olarak takip etmeniz, onun sağlığı açısından çok önemlidir.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »