Papağan Yemi Nasıl Hazırlanır?

Papağanlar hangi yemleri sever? Evde hazırlayabileceğiniz papağan yemleri?Evet tahmin edeceğiniz  gibi bu yazımızda sizlere,  bu  sorulara cevap niteliği taşıyan bilgiler vereceğiz.

Papağanların beslenmesi, onların sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından son derece önemlidir ve özen gerektirir.  Bu anlamda papağanların seveceği ve evde hazırlayabileceğiniz son derece ekonomik ve  kolay bir şekilde papağan yemi hazırlamak mümkündür. Aşağıda geçen malzemeler, herhangi bir papağanın ihtiyacı olan besinlerin neredeyse tamamını karşılar. Bu ürünler paket halinde satılan hazır yemlerin içerisinde de bulunur. Fakat bu malzemeleri evde hazırlamak sizler için çok daha kolay ve ekonomik olacaktır. İşte evinizin rahatlığında hazırlayabileceğiniz, papağanın beslenmesi ve sağlığı için oldukça gerekli olan, kapsamlı bir papağan yemi için malzemeler;

Mısır
Burçak
Pirinç
Fıstık (kabuklu)
Ayçekirdeği
Buğday
Yulaf
Fındık
Kuru meyveler (kuru kayısı, kuru üzüm vs.)
Kabak çekirdeği (isteğe bağlı)
Kenevir (isteğe bağlı)
Darı (isteğe bağlı)

Tüm bu malzemeleri büyük bir kabın içerisine alın ve iyice karıştırarak papağanınıza her gün azar azar verebilirsiniz. Papağanlar seçici davrandıklarından besinlerden yeterli vitamini alamayabilirler. Bu açığı kapatmak ve papağanın diğer vitamin ihtiyacını karşılamak için ise veteriner bir hekimden yada veteriner ilaçları satan bir mağazadan temin edebileceğiniz vitamin damlaları yada vitamin tozu kullanabilirsiniz. Bu oran küçük tür papağanlarda 1 fiske, orta boy büyüklüğünde mercimek kadar, büyük papağanlarda ise iki mercimek büyüklüğünde haftada 1 kez suyuna ilave edilerek verilebilir.  Papağanlarda ki  su tüketimi, genellikle yem tüketimini takiben gerçekleşir.

Yukarıda yer alan kuru gıdaların yanı sıra, aşırıya kaçmadan havuç, elma, incir, çilek, şeftali, brokoli, bezelye ve marul  gibi taze sebze ve meyvelerle beslenmeleri takviye edilebilir. Çikolata ve benzeri gıdalar,  yağlı, tuzlu ve baharatlı gıdalar papağanınız için oldukça zararlı besinlerdir ve kesinlikle verilmemesi gerekir.

 

Benzer Konular