Kütüphane 

Hangi Papağan Türünü Almalıyız

Papağan Sahibi Olmak

İnsanlar pek çok nedenden dolayı hayvan sahiplenir. Kimi kendisine arkadaşlık etmesi için, kimi evini koruması için, kimisi ise sadece hobi için.

Konu papağanlara gelince işin rengi biraz değişiyor. Düşünün ki evcil hayvanınız sizinle sohbet ediyor. Öncelikle belirtmeliyiz ki evde evcil hayvanınızdan bir kelime duymak gerçekten çok farklı bir duygu.

Diyelim ki bir evcil hayvan sahibi olmaya karar verdiniz ve papağanda karar kıldınız. Peki, hangi papağan türünü tercih etmelisiniz?

Papağanınızı seçerken diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Nasıl beslenir, bakımı nasıl yapılır, kafesinin boyutları nasıl olmalıdır gibi… Fakat diğer evcil hayvanlardan farklı olarak bir de papağanların konuşkanlıkları konusu var.  Bu yazımızda size en konuşkan papağan türlerinden birkaçından bahsedeceğiz.

Amazon Papağanı

Ortalama 40 yıl yaşayan Amazon papağanı, evde beslenmeye en uygun papağan türlerinden biridir. 30-34 cm’ye kadar uzayabilirler. Bunların yanı sıra da iyi bir taklit yeteneğine sahiptirler. Eğer papağanıma bir sürü kelime öğretmek istiyorum diyorsanız, Amazon Papağanı sizin için doğru tercih olabilir.

Jako Papağanı

Gri renkli olan Jako papağanları, evde beslenmek için en çok tercih edilen papağan türlerinden biridir. Diğer papağan türlerinin aksine Jako papağanlarına kelime öğretip konuşturmak daha kolaydır. Ancak küçük bir uyarımız var. Jako papağanları sahiplerine kolay alışamıyorlar. Yani bu türü alırsanız birbirinize alışmanız için biraz süreye ihtiyacınız olacak, bizden söylemesi. Ancak şunu da unutmayın ki papağanınız size alıştıktan sonra çok güzel mutlu mesut bir hayatınız olacak.

Monk Papağanı

Karşınızda konuşmayı seven bir diğer papağan türü olan Monk Papağanı. Güzel bir eğitimle pek çok kelime öğretebilirsiniz Monk papağanlarına. Yeşil ve gri renklere sahip olan bu güzel papağan 25 ile 30 yıl arasında bir ömre sahiptir. Anlayacağınız eğer bir Monk Papağanı’na sahip olursanız, sizi uzun ve bol sohbetli bir süreç bekliyor.

Türü ve cinsi ne olursa olsun bir hayvan sahibi olmak, onun ihtiyaçlarıyla ilgilenip birlikte arkadaşlık etmek gerçekten eşi benzeri olmayan bir duygu. Hangisini seçeceğiniz ise tamamen sizin zevkinize kalmış.

Konuşkanlıklarıyla nam salan papağan türleri burada bahsettiklerimizle sınırlı değil. Önceki yazılarımıza bakarak en çok konuşan 9 papağan türünü inceleyebilirsiniz.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »