Kütüphane 

Papağanlar Neden Isırır?

Papağanlarda ki ısırma sorunu, yeni papağan sahiplerinin ya da papağan besleyenlerin en çok karşılaştığı sorunlardan biridir. Papağan besleyenlerin hemen hemen hepsi bu sorun ile karşılaşmıştır. Isırma hali  bazı durumlarda koparmaya kadar gidebilir. Öyle ki papağan sahipleri yanlış yere papağanlarının onları sevmediğini bile düşünebilirler. Papağan ısırmalarının pek çok nedeni olabilir. Bir papağan asla sebepsiz yere ısırmaz, bu anlamda kuşunuzu iyi tanımalı ve çözüm bulabilmek adına, ne zaman ve hangi durumlarda ısırdığını tespit edebilirsiniz.

Öncelikle kuşunuzun hangi durumlarda ısırdığını gözlemleyin, yem kaplarını değiştirirken mi yoksa kafesini temizlerken mi ısırıyor, yoksa yoksa, bunun pek çok nedeni  olabilir. Papağanlar yaşam alanlarına düşkün canlılardır ve bölgelerini korumaya eğilimlidirler. Dolayısı ile yuvalarını korumak için en etkili silahları  olan gagalarını kullanırlar.

Bu davranışlarının boyutlarını düşürmek için yada önlemek için kafesin içindeki malzemelerin yerini sık sık değiştirebilirsiniz, örneğin tünekleri, oyuncakları veya kafesin yönü gibi… Bu yöntem sayesinde kuşunuzda ki bu dürtünün azalmasını sağlayabilirsiniz.

Aslında papağan ısırmalarının gerçek anlamda bir çözümü yoktur. Eğer papağanınızda böyle bir dürtü varsa, o kafesteyken yemlerini sık değiştirmemeye çalışın.

Eğer kuşunuzu kafesine koymak istediğinizde ısırmaya geçiyorsa, bu kafese girmek istemediği ve gergin olduğu anlamına gelir. Bunun nedeni de kafeste fazla zaman geçiriyor olması olabilir. Bunun önüne geçmek için, kuşunuz için ön hazırlık yapabilirsiniz. Merak etmeyin, papağanlar son derece hassas ve empati kurabilen canlılardır, öyle ki sizin duygularınızı ve ne istediğinizi hemen hissederler. Bu yüzden sakin olun ve sakin yaşayın ki papağanınız sizdeki olumlu enerjiyi alsın..

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment