Kütüphane 

Papağan Beslerken Yapılan Hatalar

· Papağan Beslerken Yapılan Hatalar

Papağanlar kısa sürede çok fazla enerji alma içgüdüsüne sahiptir. Doğal ortamda hayatta kalmaları bu içgüdülerine bağlı olarak gerçekleşir. Doğal ortamda ihtiyaçları mevsimlere göre ayarlanmıştır. Yem bulmanın kısıtlı olduğu dönemlerde vücudu diğer besinlere uyum sağlar ve hayatta kalma şansları artar.

Papağanların ev ortamında bakılmasında durum çok farklı gerçekleşir. Kafeste bulundukları için dışarıya fazla çıkamazlar. Bu yüzden papağanlar çok kalori tüketmezler. Amazon ve gri papağan türleri günde ortalama 100 kaloriye ihtiyaç duyarlar. 4 fıstık, 1 avuç ay çekirdeği ve piyasada satılan yem karışımları 100 kalorilik enerji ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Yemlerin son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Kötü koşullarda saklanan yemler bozulabilir. Normal şartlarda yemler papağanın beslenmesi için yeterlidir.

Papağanlar yem dışında vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bu yüzden düzenli olarak papağanlara meyve verilmelidir. Sadece yemle beslemek doğru değildir. Buzdolabında uzun süre saklanan besinleri papağana vermeyin. Uzun süre buzdolabında saklanan besinler gıda değeri düştüğü için papağanın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamaz. Çok miktarda alınan papağan yemleri yanlış koşullarda saklandığında küflenme ve mantar oluşur. Bu sorunu tam anlamıyla giderme şansınız yoktur. Teze gıdaları mümkünse ihtiyaç kadar almalısınız. Depolamak yerine bittiğinde yeniden almak işin en mantıklı yoludur. Bittiğinde yeniden alıp vermek vitamin kaybını önler. Yeşil gıdaların birçoğunu evde kendi saksınızda yetiştirip papağanlara ikram edebilirsiniz.

Papağanların yanlış beslenmesi, ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri alamamaları papağanlarınızın ömrünü kısaltır, yaşam kalitelerini düşürür, çok sık hastalanmalarına neden olur. Papağan beslerken çok sık yapılan bir hata da papağanın önüne konulan yem miktarıdır. İstedikleri kadar istediği kadar yesin düşüncesi yanlıştır. Bu iş kim ikide bir yem verecek bununla uğraşamam diyen tembel papağan besleyicilerinin yaptığı bir iştir. Papağanlar ihtiyacı olanı değil sadece hoşuna gideni kabından seçip alır. Bu da papağanın dengesiz beslenmesine birçok elementti eksik almasına neden olur.

Papağan beslemede doğru olanı papağana günde 2 kere yem vermektir. Sabah ve ikindi zamanlarında 2 defa yem verilmelidir. Besinlerin hepsini bir anda vermek doğru değildir. Sabahları belli bir oranda normal yem verilirken öğlenden sonra taze gıdalar sebze ve meyve verilmelidir. Papağana besin verirken çeşitliliğe önem verin. Çeşitlilik oluştururken papağanın sevdiği besinleri seçmeye özen gösterin. Acıkan papağana öğlenden sonra taze gıda verdiğinizde taze gıdayı büyük bir iştahla severek yiyecektir.

Papağanlara üreme ve yavrulama dönemleri dışında haftada 1 kere her gün verilen yem miktarından daha az yem vermek gerekir. Böylece papağanlarda görülen yağlanma sorununa önlem alınmış olunur. Doğal ortamda da papağan her zaman karnını doyurma şansı elde edemez. Papağana 1 kere az yem vermek onun ölmesine ya da sağlık sorunu yaşamasına neden olmaz.

Papağan almadan önce papağan bakımı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Papağana bakmak için yeterli zamanınızın olup olmadığını ölçün. Papağan bir süs eşyası değildir. Beslenmesi, temizliği vardır. Tüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydeyseniz vaktiniz varsa papağan almalısınız. Bazı kuşlar tek başına yaşamakta zorluk çeker. Bu yüzden eşli beslenen papağanlar sizi daha az yorar. Papağanın yetersiz ve eksik beslenmesi, beslenmeye bağlı olarak birçok hastalık yaşamasına neden olur. Papağan beslenmesi konusunda mutlaka uzmandan destek alın. Veteriner ile görüşün. Papağanınızı 2 ayda 1 mutlaka sağlık kontrolüne götürün. Veteriner papağanın sağlığı ve beslenmesi ile ilgili size en doğru açıklamayı yapacaktır. Papağan beslerken papağana her şeyi ikram etmeyin.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »