Papağan Sağlığı ve Beslenme 

Papağan Bakımı Hakkında Merak Edilenler

· Papağan Nasıl Bakılır?

Papağan değerli bir kuş türü olup birçok özelliği ile diğer hayvanlardan farklıdır. Bakımı kolay olan papağanları mutlaka çekirdek ailenize eklemelisiniz. İnsanlar gibi sizinle dost olur yalnızlığınıza ortak olur. Bazen dostlarınıza anlatamadığınız sırları papağanlara anlatıp onlarla sırdaş dert ortağı olabilirsiniz. Papağanınızla mutlu günler geçirmeniz için sizlere papağan bakımı hakkında bilgi vermek istedik. Bu yazı dizimizi sağlam kaynakları tarayarak oluşturduk. İstedik ki papağan bakımı konusunda eksiğiniz kalmasın. Bu yüzden özel olarak bilgileri harmanlayıp sizlerin hizmetine sunduk.

· Papağanınızı Seçerken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Papağan alırken yavru çift papağan almanızı tavsiye ederiz. Yavru olması eğitilmesini kolaylaştırır. Çift almanız ise birçok papağan tek başına yaşayamaz. Siz evde yokken canı sıkılmasın diye çift almanızı tavsiye ederiz. Çift papağanlar daha hızlı konuşmaya başlar. Yalnız kalan tek papağan sahibine çok alıştığı için sahibi evden çıkınca psikolojik durumu bozulur. Evde değilseniz sürekli çalışıyorsanız papağan alacaksanız çift almanız tavsiye edilir. Çift papağanlar doğal ilişkisini de yaşar. Kafesinde daha mutlu olur.

· Papağanınızın Size Alışması İçin İlk Günlerde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Papağanın size alışmasında papağana vereceğiniz eğitim çok önemlidir. Papağanınız her yerde patron benim havasında olur. Ona asıl patronun siz olduğunu öğretmelisiniz. Papağanı omzunuza çıkartmanız papağanın kendisini güçlü hissetmesini sağlar. Satın aldığınız papağanın ilk önce güvenini kazanmalısınız. Papağanın güvenini kazanmak kolay değildir. Doğal ortamlarından insanlar tarafından yakalanıp koparıldığı için insanlara kolay güven duymazlar. Size gelinceye kadar geçirdiği evreleri düşününce papağanın ürkek ve çekingen olması normaldir.

Papağanlar ilk günlerde sizi yanına yaklaştırmaz. Yaklaşmaya çalıştığınızda vahşice bağırmaya başlar. Bu davranışı son derece normaldir. İlk başlarda papağanlara fazla yaklaşmayıp onları kendi haline bırakın. Bulunduğu ortama alışması için papağanlara zaman verin. Bu zaman 2 aylık bir süreyi kapsayabilir. Papağanların yerini sık değiştirmeyin. Sık yer değişikliği papağanın bulunduğu ortama alışma süresini uzatır.

Papağanlara yaklaşırken yumuşak ses tonu kullanın. Bağırırsanız çekingenliği ve korkaklığı artar. Papağana çok yaklaşmadan mesafeyi koruyarak diyalog kurmaya çalışın. İlk başlarda papağana dokunmaya çalışmayın bu durum her şeyi kötüye götürür. Size izin verdiği mesafede durmaya özen gösterin. Sizden ona zarar gelmeyeceğini anlaması için ona zaman tanıyın. Papağana yaklaşırken onun seveceği bir yiyeceği ona yaklaştırarak yiyeceği kabına yavaşça bırakın. Zaman geçtikçe size alıştıkça yemeğini sizin elinizden yemek isteyecektir.

· Papağanlara Nasıl Konuşma Öğretilir?

Kuşların yetenekleri cinslerine göre farklılık gösterir. Afrika Gri papağan türü tüm papağan türleri içinde en doğal taklit yeteneğine sahip olanıdır. Kuşların birçoğu kadın ve çocukların seslerini kolayca taklit edebilir. Evde yetişen papağanlar daha erken yaşta konuşmaya başlarlar. Kuşları konuşturmak için kestirme bir yol ya da yöntem yoktur. Bu iş tam bir sabır işidir. Sabırlı olacaksınız kelimeleri sürekli onun yanında tekrar edeceksiniz. Konuşması için psikolojik baskı yapmayacaksınız. Konuşamasa da sizin söylediklerinizi bir yetişkin gibi anlayabilir. Kuşu eğitmek için ne kadar çok emek harcarsanız kuş o kadar erken konuşmaya başlar.

Papağanlara konuşmayı öğretirken cümleleri ve kelimeleri küçük parçalara bölmelisiniz. Kuş ilk bölümü başarı ile taklit etmeye başladıktan sonra ikinci bölüme geçmelisiniz.

Acele edip 2 bölümü birden öğretmeye çalışmayın. Kuşlara konuşmayı öğretirken ortamın sessiz olmasına özen gösterin. Kuşlara gün içinde isimleri ile hitap edin. Kuşlara isimleri adresini ve telefon numaranızı öğretebilirsiniz. Kuş çalındığı ya da kaybolduğu zaman bu öğrettiğiniz bilgilerden size ulaşabilirler. Beş dakika boyunca kafese yakın oturup bilgileri tekrar edin. Çabuk öğrenmesi için kuşa baskı yapmayın. Kuşun kafası karışabilir. Papağanlar evde oluşan sesleri siz öğretmeseniz bile kendisi taklit eder. Çalan bir telefonun sesini zamanla papağanlar taklit eder. Kapı zili taklidi yapıp sizin kapıya yönelmenizi sağlar. Konuşmayı öğrenen bir papağan yaşamı boyunca kelime haznesini sürekli yenileyerek kendini geliştirmeye başlar.

· Papağanlarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Papağanların cinsiyetini dışarıdan bakarak belirlemek çok zordur. Papağanların cinsiyeti endoskopi ile ya da tüye uygulanan DNA testleri ile belirlenir.

· Papağanlarda Üreme Nasıl Gerçekleşir?

Papağanlar çiftleşme döneminde dişi cins papağanlar saldırgan davranışlar sergilerler. Bu dönemde papağana anlayış göstermek gerekir. Üreme dönemlerinde papağanları veterinerlere götürmek gerekir. Papağanların cinslerine göre üreme dönemleri farklılık gösterir. Papağanınızın cinsini öğrenip üreme dönemlerini öğrenmelisiniz. Üreme dönemlerinde papağanların üremesi için doğal ortamlar oluşturmalısınız.

· Papağanlar Nasıl Beslenmeli?

Papağanlara sadece çekirdek vermek doğru değildir. İyi beslenmeyen papağan normal bir gelişim gösteremez. Doğal bir ortamda papağanlar meyve, ağaç kabuğu, yeşillik, bitki, bitki tohumları, fındıkgil, çiçek özleri, soğanlı ve yumrulu kökler, böcek ve solucanla beslenir. Evcil papağanlar ise sahibi ne verirse onu yemek zorunda kalır. Papağanların vitamin alabilmesi için çekirdek dışında; fındık, fıstık, badem, mısır, Antep fıstığı, yulaf, buğday ve keten tohumu verilmelidir. Meyve olarak papağanlara elma, armut, üzüm, ayva, muz, çilek, vişne, mandalina, portakal verebilirsiniz. Meyveler mutlaka yıkanıp kurulanarak verilmelidir. Meyvelerin suları süzülerek ikram edilmelidir. Tüm besinler oda sıcaklığında olmalıdır. Aşırı sıcak ve soğuk besinler verilmemelidir.

Papağan beslerken papağana yiyecekleri seçmek için fırsat verin. Sevdiği yiyecekleri vermek onu mutlu edecektir. Meyve, sebze ve bitkiler çabuk bozulur. Bu yiyecekleri kafese atıp günlerce yemesini beklemeyin. Yemediği meyve ve sebzeleri aynı gün kafesin içinden alın. Yiyecekler çok zahmet verir ve kafesi kirletir diye hep aynı besinlerle papağanı beslemeyin. Papağanlar sadece biyolojik ihtiyaçlarını karşılamak için yemek yemezler. Zevk aldığı sevdiği şeyleri daha iştahlı yer. Çok para vererek aldığınız kuş yemini papağanınız yemezse ona darılmayın. Papağan obur bir canlı değildir. Canı istediğinde yemek yer. Yemini birden kafese boşaltmak yerine aralıklar halinde küçük porsiyonlarla verin. Yemini sürekli aynı yere koyun. Yemini alıştığı bildiği yerde görmek ister. Yemliğinde az miktarda da olsa yem olmasını sağlayın.

· Papağanın Kafes Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Papağana kafes seçerken papağanın boyuna ve özelliğine uygun olmasına dikkat edin. Kafes seçimi konusunda bilgi sahibi değilseniz papağanı aldığınız yerdeki satış uzmanlarına danışabilirsiniz. En doğru bilgiyi ve seçimi onlar size sunacaktır. Papağanın kafesini sık sık temizlemelisiniz. Kafes temizliği papağanın sağlığı için çok önemlidir. Kirlenmesini beklemeden haftada en az 2 defa kafesini temizleyin. Kafesin altına kuş kumu dökün. Papağanlar kum içinde yer alan mineralleri yerler. Kuş kumu içinde yer alan taşlar papağanın gagasını törpüler.

· Papağanların Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Papağanların tırnakları uzadığı zaman hareket etmeleri zorlaşır. Uzamış tırnaklar kıvrılmaya başlar. Papağanın tırnakları kesme işlemini evde tek başına yapmayın. Bunun için papağanınızı veterinerlere ve ya hayvan kliniklerine götürün.

· Papağanın Su ve Yem Kabı Nasıl Temizlenir?

Papağanın suyunu günde 2 defa değiştirmelisiniz. Suyunu bitirmesini beklemeyin. Beklemiş sular sağlık açısından tavsiye edilmez. Sularını ve yem kabını değiştirirken mutlaka bu kapları temizleyin. Temizleme işini bir fırça ile yapın. Kimyasallar ile temizlemeyin. Kimyasallar papağanlara zarar verir.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »