Papağan Sağlığı ve Beslenme 

Papağan Ateşi (Psittakoz)

Papağan ateşi, kuşlardan insanlara geçen mikrobik bir hastalıktır. Hastalık, papağan humması olarak da bilinir. Chlamydia psittaci adı verilen bir bakterinin neden olduğu papağan hastalığı kuşlardan insanlara da geçebilen zoonoz bir hastalıktır. Papağan hastalığı, mikrop kapan insanlarda ateşli zatürre ya da ağır bir grip olarak ortaya çıkar. Daha önce virüs olarak tanımlanan bu hastalığın, gerçekte deoksiribonüklaik asit ve ribonükleik asit içeren ancak metabolizması için gerekli enerjiyi üstünde yaşadığı konaktan sağlayan, belirli bir bakteri türü olduğu belirlenmiştir.

Hastalığın Belirtileri

Hastalığın en önemli belirtileri; iştahsızlık, nefes güçlüğü, depresyon, ishal ve gözde çapaklanmadır. Bu anlamda erken teşhis çok önemlidir, belirtiler görüldüğü taktirde derhal tedaviye başlamak gerekir. Aksi halde bakteri, papağanda ani bir ölüme yol açabilir. Papağan hummasının tedavisi veteriner tarafından uygulanan doğru antibiyotik tedavisi ile gerçekleşir, erken teşhiste iyileşme sağlanır.

Hastalığın Teşhisi

Papağan humması teşhisi için, papağanın kan profilinin belirlenmesi için beyaz kan hücresi sayımı yapılmalıdır.

Hastalığın Tedavisi

Bu hastalığının tedavisi antibiyotiklerle yapılır.

Hastalığın Bulaşma Yolları

Genellikle kuşların her cinsinde görülebilen bu bakteri, insanlara genellikle, papağan, güvercin gibi kuşlarla ördek, hindi ve tavuk gibi kümes hayvanları yoluyla geçer. Bu bakterinin görüldüğü kuşlarda ya da kümes hayvanlarında aşırı bir uyuşukluk görülür, ayrıca tüyleri kabarır ve karışır.

Korunma ve Aşılama

Kontrol sürü şeklinde kuş yetiştiriciliği yüksek standartı korunma açısından çok önemlidir. Bu anlamda toz bulutlarından kaçınılmalı, organizmalara karşı  havalandırma düzgün bir şekilde yapılmalı ve organizma için süzücü bölmeler konulmalıdır.
Karantina: Bütün hasta kuşlar kesinlikle ayrı bir bölmede tutulmalıdır. Hasta kuşların insanlarla temasları minimum düzeyde olmalıdır. Yani karantina teknikleri konusunda hassas davranılmalıdır.
Çevre temizliği: Kafes ve salmalar ile çevre ve malzemelerin temizliğine özen gösterilir, düzenli olarak dezenfekte edilir. Bu konuda Kuaterner amonyum dezenfektanlarının bakterilere karşı çok etkili olduğu belirlenmiştir.  Kafesteki ve ortamdaki tüy tozlarının dolaşımı minimum seviyede olacak şekilde tedbir alınmalıdır.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »