Kütüphane 

Papağan Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Papağan almaya karar mı verdiniz? Yazı dizimizi dikkatlice okuyun. Papağan almadan önce bilmeniz gerekenleri işin uzmanlarına sorarak sizler için bu yazı dizisini hazırladık. Yazı dizimizi okumadan papağan almamanızı tavsiye ederiz.

1- PASAKLI VE MÜSRİFTİR: Papağanlar müsrif ve pasaklı hayvanlardır. Doğal hayatlarında geniş alanlara yayılırlar. Bir fındığı bütün olarak yemezler, yarısını yer diğer yarısını sağa sola saçarlar. Ekşi bir şey yerken içleri kamaştığında kafalarını sağa sola sallayarak bu durumu belli ederler. Önlem almazsanız duvarınız ve evdeki eşyalar çeşitli yemek lekelerine bürünür. Papağanların yemek yerken sağa sola saçma alışkanlıklarını değiştirmeniz çok zordur. Çünkü bu durum papağanın doğasında vardır. Papağanlar tüylerine büyük özen gösterir. Tüylerini düzenli olarak yağlar, tarar ve temizler. Temizleme yaparken küçük tüyler etrafa toz ve kir yayar. Bir İskender papağanı besliyorsanız evde günlük temizlik yapmanız gerekir. Sultan papağanları etraflarına çok toz saçar.

2- GÜRÜLTÜ YAPARLAR: Papağanlar çok güçlü ses kapasitesine sahiptir. Çıkardıkları bazı sesler bizim duyacağımız ses eşiğinden çok yüksek olduğu için bu sesleri biz duyamayız. Sabah ve akşam üstü şarkı söyler, avazı çıktığı kadar çığlık atarlar. Bazı papağanların sesleri komşularını rahatsız edecek düzeyde çıkar. Kakadu ve Ara papağanları en gürültücü papağan türleridir. Papağan ötüyorsa genelde mutlu olduğu için ötüyordur. Papağanı aldığınız ilk günler suspus olurlar. Bu durum ortama yabancı oldukları içindir. Size ve ortama alıştıktan sonra papağanları susturabilene aşk olsun. Papağanlara susması için bağırdığınız zaman cevap verip ses seviyesini arttırarak daha çok bağırmaya başlar. Papağanın kafesini geceden üstünü örtüp sabah istediğiniz saatte açarak bu sorunu çözebilirsiniz. Örtünün çok geç saate kadar kalmamasına özen gösterin.

3- İLGİ VE ALAKA İSTERLER: Papağan ne bir kedidir, ne de bir köpektir. Papağan bambaşka bir hayvan türüdür. Bir bebek gibi ilgi ve alaka isterler. Hoşgörü, anlayış, ilgi ve sabır dörtlüsüne sahip değilseniz papağan almayın. Günlük kirlettiği yeri temizlemeniz gerekir. Mamasını günlük vermeli, günde 2 defa suyunu değiştirmelisiniz. 2 günde bir kafesi temizlenmelidir. Ayda 1 defa mutlaka kafesi genel olarak dezenfekte edilmelidir. Gün içinde sıkılmaması için kafesin içine oyuncak almalısınız. Özel olarak ilgilendiğiniz zaman papağan ile duygusal bağ kurabilirsiniz. Papağanın yemini suyunu verip bir köşeye atacaksanız papağan ile duygusal bağ kurmanız çok zordur. Zalim bir cellattan ya da gardiyandan bir farkınız kalmıyor. Evde olduğunuz zaman papağanınızla birlikte takılmalısınız. Papağanların sıkılmaması için evde radyo ve televizyonu açık tutabilirsiniz.

4- SIKINTI VE STRESİ SEVMEZLER: Papağanlar stres ve sıkıntıyı sevmezler. Stres altında kaldıkları zaman psikolojileri bozulur. Psikolojisi bozulan papağanlar tüylerini yolup intihar etmeye kalkışırlar. Papağanlar sıkıldığı zaman strese girerler. Bu yüzden papağanlarınızı oyalayacak bir şeyler bulmalısınız. Papağan alırken çift papağan almaya özen gösterin. Böylece evde olmadığınız zaman sıkılmalarını önlemiş olursunuz. Papağanların ihtiyaçlarını ve isteklerini zamanında karşılamaya özen gösterin. Kendi istek ve zevklerinizi ön plana alıp papağanı görmezden gelmek papağanınızı mutsuz edecektir.

5- İHTİYAÇLARINI KARŞILAYIN: Papağanlar özel oyun bahçesine ihtiyaç duyarlar. Papağanın temel ihtiyaçları şunlardır: 1 tane papağanın büyüklüğüne ve cinsine uygun kafes almalısınız. Çekirdek karışımı çerez, su, kemirecek dal, kireç taşı bunlar bilinen en temel ihtiyaçlarıdır. Papağanın ayağını tutup oyun oynayabileceği, asılabileceği salıncak ve oyuncaklar almalısınız. Oyun bahçesi papağanınıza doğal yaşamda olduğunu, özgür olduğu duygusunu verir. Oyun bahçesi papağanın stresini yok edip mutlu olmasını sağlar. Oyun bahçesinde papağan özgürce kanat çırpar, ortalığı dağıtıp rahatça öter. Psikolojisi sağlam, sağlıklı ve mutlu bir papağan beslemek istiyorsanız papağanınızın mutlaka oyun bahçesi olmalıdır. Oyun bahçesi papağan için bir lüks ihtiyaç değil yem gibi su gibi temel ihtiyaçlarından birisidir.

6- TÜM GÜN KAFESTE TUTMAYIN: Papağan bir kafes hayvanı gibi görülse de papağanlarda balıklar gibi doğal hayatlarından uzaklaştığında mutsuz olur kısa

sürede intihar etmek ölmek isterler. Bu yüzden papağanları gün boyu kafeste tutmayın. Mutlu bir papağan yetiştirmek istiyorsanız evde kapı ve pencereyi kapatıp kuşu evin içinde serbest bırakın. Papağan bir süs eşyası değildir. Hassas, zeki ve duygusal canlılardır. Kafese ihtiyaç duyan papağanlar bütün gün kafeste yaşayamazlar. Günün yarısını dışarıda geçirmeye ihtiyaç duyarlar. Size ve evinize alışan papağan evin kapısı penceresi açık olsa da kaçıp bir yere gitmez. Kafesin boyutu küçükse kafesin kapısını her zaman açık tutun. Sadece uyku zamanı ve sabah çıkışlarını kontrol edin.

7- MASRAFLI BİR CANLIDIR: Papağanlar para harcamanızı gerektirir. Papağan için geniş bir kafese ihtiyacınız vardır. Galvaniz, krom, çinko, alüminyum pirinç ve bakır gibi malzemeden yapılan kafesler papağanların zehirlenmesine neden olur. Paslanmaz çelikten ya da dövme demirden yapılan kafesler en sağlıklı olan kafeslerdir. Üzerinde toksit bulunmayan ve boyası çıkmayan kafesler tercih etmelisiniz. Papağanlar tropik meyvelere ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden papağanlarınıza mango ve ananas yedirmelisiniz. Kış aylarında portakal, mandalinaya çok ihtiyaç duyarlar. Kivi, ananas, mango, guava, Hindistan cevizi gibi meyveler kış dönemlerinde papağanların beslenmeleri için gereklidir. Papağanlar bol oyuncağa ihtiyaç duyarlar. Papağan ilaçlarını buzdolabında tutmalısınız. Hazır yemler sağlıksız ve masraflıdır. Hazır mama vermek yerine evde kendi imkânlarınızla papağanlara yemek hazırlamak daha masrafsız olacaktır.

8- SÜREKLİ EĞİTİM İSTERLER: Papağanı 2 ay eğitir geriye çekilirim bu eğitim onlara ömür boyu yeter diye düşünüyorsanız yanıldığınızı belirtmek isterim. Papağanlar hayatın her döneminde davranış bozukluğu gösterebilirler. Her gün yeni şeyler öğrenip hayatına yerleştirirler. Öğrendiklerinin doğru olup olmadığını siz belirlemelisiniz. Papağan yaşamı da insan yaşamı gibi dönemlere ayrılır. Evcil bir papağanın bile her gün 20 dakika eğitime ihtiyacı vardır. Papağanlar çeşitli numaralar öğretebilirsiniz. El sallama, takla atma gibi numaralar zevkli ve eğlenceli numaralardır. Eğitilen papağanlar zekalarını kullanır hayattan zevk alıp hayata dört sıkı elle sarılırlar. Papağanlar ilk etapta kötü ısırabilirler. Bu konuda dikkatli ve temkinli olmalısınız. Evcilleştirme esnasında birkaç defa ısırmaları normal bir durumdur. Eve yeni gelen ve ortama yabancı olan papağanın ısırma davranışı göstermesi normaldir. Psikolojisi bozuk olan papağanlar ısırma eğilimi gösterir. Bu yüzden papağanlarınızın psikolojisini yüksek tutmalısınız.

9- FARKLI YETENEKLERE SAHİPTİR: Her papağandan aynı tepkiyi vermesini beklemeyin. Papağanlar farklı karaktere ve yeteneklere sahiptir. Afrika Gri papağanı muhteşem konuşur. O konuşurken onu hayranlıkla izlersiniz. Bazı papağanlar çok kıskanç olur. Evde kendi çocuğunuza ekmek arası çikolata sürüp verdiğiniz zaman bu durumu görüp kıskanıp size küsebilir. Her papağan doğuştan farklı bir mizaca sahiptir. Bir papağan elmayı çok severken bir başkası kiviyi çok sever. Bir papağan oyuncudur, taklit yapıp sizi kandırmayı çok severken başka bir papağan miskin olabilir. Papağanın mizacını öğrenmek için zamana ihtiyacınız var. Zamanla onun dilini öğrenebilirsiniz. O nasıl sizi sabırla dinliyorsa siz de onu dinleyip anlamaya çalışmalısınız. Papağanınızın karakterini çözüp onu olduğu gibi kabul etmelisiniz. Unutmayın eğitimle papağanınızın mizacını değiştiremezsiniz. Doğru eğitimle ancak onun davranışlarına şekil verebilir aranızdaki uyumu güçlendirebilirsiniz.

10- SABIR VE SADAKAT İSTERLER: Papağanlar sadakat ve sabra ihtiyaç duyarlar. Papağanlar zor güvenen ürkek bir yapıya sahiptir. Tehlikeler karşısında savunmaya geçerler. Papağanları eğitmek ciddi bir sabır gerektirir. 2 günde papağanımı eğitirim, 3 günde konuştururum diye düşünüyorsanız yanıldığınızı belirtmek isterim. İlk günlerde papağana temel güven duygusu kazandırmalısınız. Sizin korkulacak birisi olmadığınızı anlaması gerekir. İhtiyaçlarını zamanında karşılarsanız bu duyguyu zamanla aşılayabilirsiniz. Yemini, suyunu verirken ya da kafesine bir şey koyarken papağanınızla konuşun. Bu onun çok hoşuna gidecek size alışma süresini kısaltacaktır. Papağanınızla konuşup onunla dertleşebilirsiniz. Papağanınıza her gün şarkı söyleyip onun yüzüne bakıp tebessüm edin. Güven

duygusu sizi davranışınızla şekillenir. Papağanla bağ kurma çift taraflı gelişir. Siz yüce o köle değildir. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Papağanla aranızda güçlü bir bağ kurun. Papağanın kafası karıştığı zaman size alışamadığı durumlarda şüphe duymaya başlar. Bu şüphe papağanı strese sokup mutsuz olmasını sağlar.

11- KISKANÇ VE İNTİKAMCI HAYVANLARDIR: Papağanlar yapılan kötülüğü kolay unutmazlar. İçten size karşı düşmanlık besleyebilir. Hain planlar yapıp fırsat bulursa bunu uygulayabilir. Planı uygulamak için 3 ay bekleyebilir. Bu sürede size olan düşmanlığı artabilir. Papağanların müthiş bir hafızaları vardır. Sevimlilik yapıp sizi kendine çeker. Bana alıştı dediğiniz anda sizi ısırabilir. Sizden intikam almak için çok değer verdiğiniz bir eşyayı kırıp ona zarar verebilir. Kendi iyiliğine de olsa bir şeyi siz yaptığınız için bunu reddedebilir. Sizi üzecek olan bir şeyden eminse sizden intikam almak adına bunu yapabilir. Papağanlara susması için kes sesini diye bağırmak papağanın size içten düşmanlık beslemesine neden olabilir. Kendisinden başka birisine ya da başka bir şeye aşırı ilgi gösterirseniz ilgi gösterdiğiniz şeye düşmanlık besler. Gün boyu akıllı telefonla oynuyorsanız eline fırsat geçse akıllı telefonunuzu kırabilir. Kıskançlık ve kin duyguları papağanların doğasında olan duygulardır. Böyle oldukları için onları suçlamayın. Kıskançlık ve kin duygusunu körükleyen durumları ortadan kaldırın. Papağana yeteri ilgi ve alaka gösterirseniz bu duygular ortadan kaybolacaktır.

12- PAPAĞANLAR UZUN ÖMÜRLÜDÜR: Papağan ömrü papağanın cinsine ve bakım şartların göre değişmektedir Bazı papağan türleri cinsi gereği 10 yıl yaşam sürerken bazı papağanlar 100 yıl yaşayabilir. 100 yıllık yaşayan bir papağan türünün bakım, beslenme ve temizliğine önem vermezseniz 10 yılda papağanınız ölebilir. Papağan konusunda toplumda en çok bilinen yanlış şudur. Papağanı küçük yaşta almazsanız papağana konuşma öğretemezsiniz bir daha konuşmaz. Papağan eğitiminde yaşın çok büyük bir önemi yoktur. Papağanı her yaşta eğitebilirsiniz. Afrika papağanı 50 yıl yaşam sürerler.

13- PAPAĞANLAR VAHŞİ HAYVANLARDIR: Papağanlar vahşi doğadan yakalanıp kafeslere konur. Özü ve doğası gereği vahşi hayvan olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Evinize alışsa, elinize konsa bile bu sizi ısırmayacağı anlamına gelmez. Papağan bir av hayvanıdır. Papağana oyuncak vermez onu meşgul etmezseniz içindeki saldırganlık duygusu ortaya çıkacaktır. Oyuncak vermediğinizde ne bulursa onu kemirmeye başlar. Bu sizin eliniz ve parmaklarınız da olabilir. Papağanınız eve ve size alışmamışsa kafesini açık tuttuğunuzda ürküp dışarı kaçabilir. Papağanlar yiyecekleri dağıtarak yerler. Çığlık atmak isterler. Tüy değiştirme dönemlerinde tüylerini dökerler. Onların ihtiyaçlarını görmezden gelmek papağanları daha vahşi yapar. İhtiyaçları için uygun ortamlar oluşturmalısınız.

14- ARAŞTIRMA YAPIN: Papağan almadan önce alacağınız papağan türüyle ilgili araştırma yapın. İlk etapta hangi papağan türünü alacağınızı belirleyin. Belirleme yaparken papağanın özellikleri, kaç yıl yaşadığı, beslenmesi nasıl yapılır, temizliği nasıl yapılır, size ne kadar masraf çıkaracağı gibi unsurları araştırmalısınız. Bakamayacağınız papağanı almayın. Papağan besleyen arkadaşınızdan bu konuda sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Papağan aldığınız yerdeki satıcı ile konuşun. Aklınıza takılan soruları sorun. Satıcının her anlattıklarını doğru kabul etmeyin. Bu konuda sağlam araştırmalar yapın. İnterneti kullanarak alacağınız papağan türünü besleyen ve beslemiş olan kişilerin yorumlarını okuyun. Bu kişilerle irtibata geçebiliyorsanız bu kişiler size en sağlıklı bilgiyi verecektir. Büyük papağan beslemek büyük bir sorumluluk gerektirir. Papağan sadece yem ve suya ihtiyaç duymaz. Düzenli olarak sağlık kontrolüne götürmelisiniz. Hastalandığı zaman mutlaka veterinere götürmelisiniz. Kendi kendine iyileşmesini beklerseniz papağanınız kısa zaman içinde ölecektir. Papağanlar ilgi ve sevgi beklerler. Süs eşyası gibi bir köşede durmayı sevmezler. Papağanı bir ticari mal olarak görmeyin. 3 liraya alır 5 liraya satarım düşüncesi doğru değildir. Papağan size alıştıktan sonra sizden ayrıldığı zaman üzüntüden dolayı tüylerini yolup intihar edebilir. Papağanınızla duygusal bağ kurduğunuz zaman zaten size trilyon da verseler kuşunuzu satmayı aklınızdan geçirmezsiniz. Papağanlar konusunda araştırma

yaparken interneti kullanıyorsanız farklı kaynaklardan bilgi sahibi olmaya özen gösterin. İnternette ciddi bir bilgi kirliliği olduğunu unutmayın. Söylenilen her bilgi doğru bilgi değildir. Doğru bilgiyi farklı kaynakları tarayarak ulaşabilirsiniz. Papağan beslemek ciddi bir iştir. Bu işi yapabileceğinize inanıyorsanız vakit kaybetmeden hemen bir papağan almaya gidebilirsiniz. Papağanlar size iyi bir dost olabilir. Evde içinizi dökebileceğiniz, size keyif verecek bir dost arkadaş olabilir. Papağanlarınızla evde duygusal bağ kurabilir onlarla oyunlar oynayabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu bir papağan uzun ömür yaşar. Mutsuz ve sağlıksız bir papağan kısa sürede hayata gözlerini yumar. Bir başka yazı dizisinde görüşmek üzere yazı dizimize son veriyoruz. Umarım papağan konusunda size yol gösterecek faydalı bir yazı dizisi hazırlamışızdır. Bizi izlemeye devam edin. Papağan konusunda size doğru ve güncel bilgiler aktarmaya devam edeceğiz.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »