Pakistan Papağanı

Pakistan Papağanı, doğal yaşam alanının en yaygın papağan türlerinden biridir. Yeşil Papağan ve Küçük İskender Papağanı olarak ta bilinir. Avustralya, Amerika, Avrupa ve Asya kıtaları başta olmak üzere birçok ülkede yaşamını sürdürmekte olan bir türdür. Pakistan Papağanları Türkiye’de de yaşayan vahşi papağan türlerinden biridir. Yeşil gövdeleri ve kırmızı gagaları ile diğer papağan türlerinden kolaylıkla ayrılırlar.

Pakistan Papağanı Özellikleri

Pakistan Papağanı ile en fazla karıştırılan papağan türü İskender Papağanı‘dır. Bu iki tür arasında belirgin farklar vardır. Örneğin İskender Papağanı, boyut olarak Pakistan Papağanından daha büyük ve iridir.

Pakistan Papağanı, yaklaşık 32-35 cm boyunda ve 300-350 gr ağırlığındadır. Gövdesi genellikle yeşil renklidir, ancak nadiren mavi gövdeli türleri de mevcuttur. Pakistan Papağanının gagası kırmızı renklidir ve ortalama ömürleri 20 yıldır.

Pakistan PapağanıPakistan Papağanı Ne İle Beslenir?

Pakistan Papağanı, diğer büyük papağan türleri gibi hazır tahıllı yemler ile beslenebilir. Bu yemlere yardımcı olarak taze meyve ve sebzeler verilebilir. Günlük taze sert meyveler ve yeşil sebzeler papağanların sağlıklı tüy yapısı ve ve dengeli beslenmesi için önemlidir. Ayrıca haftada bir gün yapılacak özel mama oldukça faydalı olacaktır.

Kafes Seçimi

Papağan türleri için genellikle kare papağan kafesleri tercih edilir. Bu tür kafeslerin de mümkün olduğunca yüksek olanları Pakistan Papağanı için uygun olacaktır. Bu tür uzun kuyruklu bir papağan türüdür, bu yüzden kafes içerisinde rahat hareket edebileceği yükseklikte bir kafes seçimi doğru tercih olacaktır. Bunun yanında kafes içerisinde kanatlarını açarak germek isteyebilir. Bu nedenle kafes genişliği de bu kuşların kanat açıklığından olabildiğince fazla olmalıdır.

Konuşma Yeteneği

Pakistan Papağanı pek konuşkan bir tür değildir. Ancak üzerine düşüldüğünde sabırlı bir eğitim ile birkaç kelime konuşturulabilir.

Cinsiyet Ayrımı

Erkek Pakistan Papağanları’nın ensesinde belirgin siyah ve kırmızı birer halka bulunur. Dişilerde ise bu çizgiler görünmez.

Benzer Konular