Pakistan Papağanı Pakistan Papağanları 

Pakistan Papağanı Ne Yer? Nasıl Beslenir?

PAKİSTAN PAPAĞINI NASIL BESLENİR?

Bir Pakistan papağınınız varsa, Pakistan papağını nasıl beslenir? Ne yedirmeliyiz? Gibi sorularınız mutlaka olacaktır ve onun sağlığı için bu bilgilere sahip olmanız son derecede önemlidir. Tabii sırf meraktan araştıranlarınız için durum biraz daha farklı.

Pakistan papağanları gayet iştahlı hayvanlardır. Kaliteli papağan yemi kullanarak besleyebileceğiniz gibi bunların yanında meyve ve sebzelerle de beslemeniz papağanınızın sağlığı açısından çok önemlidir. Sadece yemle beslenen papağanlarda davranış bozukluklarına kadar giden sorunlarla karşılaşmanız içten bile değil. Bu sebeple muz, biber, havuç gibi yemelerinde sakınca olmayan sebze ve meyvelerle onları her gün beslemeniz gayet yerinde olacaktır.

Eğer dengeli şekilde beslemiyorsanız muhtemelen, agresiflik, tüy yolma, körlük, ileri derecede gaga uzaması gibi sorunlar dengesiz beslenmeden kaynaklanıyor olabilir. Bu sepeple taze meyve ve sebzelerle beslenmenin desteklendiği Pakistan papağanlarında müthiş derecede canlılık görmeniz kaçınılmazdır.

İshal olmaması açısından çok ıslak verilmemesi şartıyla kırmızı, koyu sarı ve yeşil renkteki sebzeleri de papağanınıza verebilirsiniz. Bu besinler besin değeri açısından gayet zengindir.

Bir Pakistan papağanının kesinlikle yememesi gereken yiyecekler

Evet, yemesi kadar yememesi gereken yiyecekler de mevcut. Örneğin papağanınıza kesinlikle avakado yedirmeye çalışmayın. Bu papağanının zehirlenmesine sebebiyet verebilir. Bunun yanında elma çekirdeklerinden ötürü yine zehirli olabilecek yiyeceklerdendir.

Başka bir vermememiz gereken besinse hazır paket yemlerden içeriğinde çok fazla renklendirici gibi kimyasallar bulunanlardır. Papağanımıza bu yiyecekleri vermemek onun için en iyi seçim olacaktır.


İşlem görmüş etler ve bu türevdeki ürünleri; soğanı ve baklaları da vermemeniz gerekmektedir. Tatlı ve kafeinli diğer ürünlerden de onu uzak tutmalısınız. Son olarak süt ürünleri vermemelisiniz, çünkü kuşlarda laktoz emzimi sorunu vardır. Bu sebeple süt ürünlerinden de uzak durmasını sağlamanız gerekmektedir.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »