Kütüphane 

Muhabbet Kuşu Beslemede Dikkat Edilecek Hususlar

Günümüzde evcil hayvan türleri arasında en çok tercih edilen muhabbet kuşlarıdır. Bakımlarının kolay olması, rengarenk görüntüleri ve hareketli ve oyuncu olmaları, onları cazip hale getirmiştir. Muhabbet kuşları diğer papağan türlerine göre gizemli hayvanlardır. Özellikle hasta oldukları zaman bunu göstermezler. Bu anlamda ortaya çıkan bazı belirtiler mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Öncelikle mutlaka gece ve gündüz dışkıları kontrol edilmelidir. Örneğin kuşunuz hasta ise tek bir bölgede yoğun bir dışkı görülür. Bu durum kuşun hareketsiz kaldığını gösterir.

Muhabbet kuşları çok küçük bir papağan türüdür, bu yüzden kalpleri de bir o kadar küçüktür. Çoğu zaman hızlı kalp atma sendromu nedeniyle muhabbet kuşları yaşamını yitirebilmektedir. Bu yüzden muhabbet kuşunuzu elinize aldığınızda, çok fazla hareket ediyor ve gitmek istiyorsa onu serbest bırakmalısınız.

Muhabbet kuşları herhangi bir hastalığa yakalandığı zaman, fiziksel açıdan bunu pek göstermezler. Bu yüzden iyi bir bakımla onların uzun ömürlü olmasını sağlayabilisiniz.

Kuşunuz sürekli hareket eden ve yerinde durmayan bir hayvansa, endişe etmenize gerek yoktur. Bu kuşlar düşük vücut ısısına sahiptirler, ancak çok daha düşük ısılara geldiğini anlamak için, onların ayaklarına dokunmak yeterli olacaktır.

Beslenmeye Bağlı Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Kuşunuzun beslenmesine bağlı olarak gelişen ve hayatını riske eden pek çok hastalıklar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda kişinin bilgili olması çok önemlidir. Veteriner tarafından yapılan muayene ve tedavi, kuşunuzun sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır. Bu noktada kişiye düşen, yemlerin bozuk veya bayat olmamasına dikkat etmektir. Dışkılaması normal olmayan, tüylerinde kayıp yaşandığı, solunum sıkıntısı yaşandığını gördüğünüz kuşunuzu zaman kaybetmeden bir uzmana götürmeniz gerekebilir. Gaga ve göz kısmında akıntı olması, kanatlarının düşmesi,  gözlerinin şişmesi de yine hastalık belirtisi olarak görünebilir. 

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »