Papağan Sağlığı ve Beslenme 

Kuşlarda Solunum Yolu Hastalıkları

Kuşlarda Soğuk Algınlığı

Kuşlarda soğuk algınlığının en önemli belirtileri, durgunluk hali ve uyuşukluk olarak gözlemlenir. Hayvan tüylerini kabartır, köşesine çekilir, başını tüylerinin arasına sokar ve titrer. Bu aşamada yem yemez. ve yiyeceği reddeder. Ani ısı değişikliklerine maruz kalan kuşlarda, soğuk algınlığı, şok etkisi yaratır ve kuşun bayılıp düşmesine varan belirtilerle kendini gösterir. Hasta kuşun karın derisi kızarır ve morarır. Bunun gibi belirtiler, eğer zamanında ve iyi tedavi edilmezse bronşit, astım, zatürre ve hatta verem gibi hastalıklara yol açabilir.

Soğuk Algınlığının Nedenleri

Soğuk algınlığının en önemli nedenleri; gündüz ve gece arasındaki ısı değişimi veya kafesin sıcak odadan soğuk bir odaya taşınmasıdır. Bunun yanı sıra, geç saatlerde yaptırılan bir banyodan sonra geceyi nemli tüylerle geçirme yada soğuk suyla yaptırılan banyolar da soğuk algınlığına neden olabilmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Tedavi aşamasında ilk önlem olarak, kuş normal ısıdaki bir odaya getirilir, verilen yem kesilir, yerine kaynatılmış patatesten bir dilim verilir. Kuşun ağzı, ucu inceltilmiş bir tüy sapıyla açılır ve yaklaşık bir damla kadar bal verilir. Bal, kuşu susatacak ve su içme isteğini artıracaktır. Kuşun içme suyuna  veteriner hekiminizin uygun gördüğü ilaçlar karıştırılır. Eğer bu tedavi yöntemi uygulanamazsa, nemli ve sıcak bir ortamda bulundurmakta hastalığın etkisini hafifletir. Bunun için 25 – 30 derecelik bir oda içerisine kaynar suya batırılmış bezler asılmalı veya kaynamış su bir süre oda içerisinde bir süre bırakılmalıdır.

Kuşta iyileşme görüldüğü zaman, pişmiş ve öğütülmüş tohumlar verilir. Bu arada kuşun peklik çekmemesine dikkat etmek gerekir. Peklik görülmesi halinde bu yiyecekler kesilir. Bu yöntemler uygulandıktan sonra, kuşta hala bir düzelme görülmez ise hayvanın başka bir solunum yolları hastalığına yakalandığı düşünülmelidir.

Kuşlarda Astım Belirtileri

Astım; Kuşun zor nefes alması, sık ve hırıltılı solumasıyla kendini gösterir. Astımlı kuş çok ötmez, genellikle uzun süren bronşitlerden sonra ortaya çıkan bir hastalıktır.

Nedenleri

Kuşlarda Astım; yerleşmiş nezle ve bronşitin, bakımsızlık, kirli, dumanlı hava, tozlu yem, tozlu ortam gibi sağlıksız koşullar ve geciken tedaviye bağlı sebeplerle solunum organlarında kronik bir rahatsızlığa dönüşür.

Tedavi Yöntemleri

Kronikleşmiş astımın kesin bir tedavisi yoktur. Hastalığı, ilerlemeden henüz başlangıç aşamasındayken tedavi etmek gerekir. Bunun için, yukarıda belirtilen uygunsuz koşulların ortadan kaldırılması, iyi ve sürekli bir bakımın sağlanması ile mümkündür.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »