Papağan Sağlığı ve Beslenme 

Kuşlarda Ses Kısıklığı ve Tedavisi

Kuşlarda Ses Kısıklığının Belirtileri ve Nedenleri

Kuşlarda ses kısıklığının en önemli belirtileri; kuşun ötüşünün azalması, sesinin kısılması veya tamamen kaybolmasıdır. Ses kısıklığının başlıca nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

1-) Soğuk algınlığı, nezle, bronşit gibi rahatsızlıkların ses tellerini deforme etmesi,

2-) Çok fazla ötme yada sürekli ötme sonucunda ses tellerinin bozulması,

3-) Aşırı korku, panik ve şok geçirme sonucunda ses kaybı

4-) Ötücü kanaryaların yanlış beslenmeye bağlı seslerini yitirmeleri

Tedavi Yöntemleri

Kuşlarda farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ses kısıklığı veya ses kaybında, ayrı bir tedavi yöntemi uygulamak gerekir. Bunları şu şekilde açalım;

1-) Soğuk algınlığı, nezle, bronşit gibi hastalıklardan dolayı ses telleri bozulur, tedavi aşamasında kuşun ağzına günde bir iki damla çiğ taze yumurta sarısı damlatmak, fayda sağlayacaktır.

2-) Aşırı ötmeye bağlı ses kayıplarında hasta kuş diğer kuşlardan ayrılarak, kendisini ötmeye teşvik edecek herhangi bir uyarıcının olmadığı, sessiz sakin, geldiği yere eş ısıda bir odaya alınır. Mutlaka istirahat etmesi sağlanır. Bu aşamada ses güçlendirici ve vitamin içerikli besinlerle kuvvet mamaları verilir. İçme suyuna B ve C vitamini karıştırılır.

3-) Eğer kuş, herhangi bir korku, panik veya bir şok yaşaması sonucu sesini yitirmişse, kanaryanın huzuru sağlanır ve şoku atlatması beklenir. Bu aşamada sağlık yemlerinin bulunduğu karma yemlerden verilir.

Bazen yanlış bir beslenmeden dolayı da kuş ses kısıklığı yaşayabilir. Bu durumda ses kısıklığına neden olan proteince yüksek besinler ve unlu yiyecekler kesilir. Daha hafif değerde besinler, sağlık tohumları, ötücü kanaryalara verilen özel karma yemler kullanılır. Ayrıca kısa bir süre perhiz yaptırmak da faydalı olacaktır.

Bütün bunların yanı sıra kuşların ani hava değişimine maruz kalması, soğuk suyla banyo yapması, soğuk su içmesi, rutubetli yerde bulunması, bulunduğu yerin havasının kirli, tozlu, dumanlı, sigara kokulu olması da ses kısıklığına neden olur.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »