Kütüphane 

Kuş Kumunun Önemi

Özellikle kafes kuşları için kuş kumu çok önemlidir. Peki kuş kumu nasıl kullanılmalı? Kuşlarda taşlık ve kursak ne işe yarar?

Kuş kumu, deve kuşundan, tavuğa, kanaryadan, papağan türlerine  kadar bütün kuşların sindirim sistemi için gerekli ve önemlidir. Kuşların sindirim sistemi, insanlar ve diğer memeli canlılardan farklı çalışır. Tüm kuşlarda, sindirim iki aşamalı gerçekleşir, kuşlarda mide yoktur, mide yerine kursak ve taşlık vardır.

Kursak Nedir?

Kursak, kuşların gagalarının hemen altında boğaz bölgesinde yer alır. Kuşlarda ilk sindirim aşaması kursakta gerçekleşir. Kursak bir depodur ve her zaman dolu tutulur. Kursağın amacı, kuşlar acıktıklarında, taşlığa (yani mideye) yiyecek göndermektir. Dolayısıyla kursak, kuş aç olmasa dahi dolu olmalıdır. Kursakta yiyecekler kursak sıvısı içinde bekletilir. Kuşların ana yiyecekleri sert tohumlar olduğundan, bu sıvı sert yiyeceklerin yumuşamasına yardımcı olur. Kuşlar yavrularına yada eşlerine yem kustuklarında, kursaklarındaki hazır yumuşatılmış yiyecekleri kusarlar. Kursaktaki besinler yumuşar ancak tam olarak öğütülmez. Asıl öğütme işlemi taşlıkta gerçekleşir.

Taşlık Nedir?

Kuşların ikinci sindirim aşaması taşlıkta gerçekleşir. Taşlık yiyeceklerin tam olarak öğütüldüğü ve bağırsaklara gönderildiği yerdir. Taşlıkta yiyecek azaldığında, beyine açlık sinyalleri gönderilir. Beyin bu sinyalleri kursağa iletir ve kursak deposundaki yiyecekleri taşlığa gönderir. Taşlığın iç kısmı, sert çıkıntılardan oluşur. Bu çıkıntılar arasında sert yiyecekler öğütülür. Sert tohumlar ezilerek öğütülür. Taşlığın yiyecekleri daha kolay öğütebilmesi için küçük taşlar veya kumlara ihtiyacı vardır. Bu anlamda kuş kumu büyük önem taşır. Kuşların besinleri kolay ve rahat bir şekilde sindirmeleri için kuş kumuna ihtiyaçları vardır.

Kuş kumu nasıl kullanılmalı?

Kuş kumu sürekli kafeste bulunmalıdır. Bunun için kafeste bulunan yemliklerden bir tanesinin içerisinde her daim kuş kumu bulundurmak gerekir. Kuş kumu besin değildir. Kuşlar, kuş kumunu ihtiyaç duyduklarında tüketirler.

Gaga taşı, kuş kumu yerine kullanılabilir mi?

Gaga taşı, adından da anlaşılacağı gibi, kuşların gaga sağlığı için gerekli bir maddedir. Kalıp olarak satılan gaga taşları genellikle kireçten üretildikleri için, kuşlar bu taşları parçalayıp yediklerinde muhtemelen henüz kursakta iken, kursak sıvısı tarafından yumuşatılacak ve sindirime faydası olmayacaktır. Ancak mineral blok şeklinde satılan gaga taşları kumlu malzemeden yapıldığı için sindirime de fayda sağlayabilir. Bu anlamda en doğrusu ve sağlıklısı kuş kumudur.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment