Kakadu 

Kakadu Papağanı

Cacatuiade (kakadugiller) familyasında yer alan bir türdür.
Anavatanları,  Avustralya, Güney Pasifik Adaları, Soloman Adalar ve Malakka Yarımadası bölgeleridir. Genellikle
ağaçlarda yaşayan bu tür, ağaç kavuklarına yuva yapmayı severler. Geniş sürüler halinde hareket etmektedirler.
Ortalama 60-90 yıl arasında yaşayabilirler. Hatta bazı türlerin 120 yıl yaşadığı bilinmektedir.
Büyük bir çoğunluğunu beyaz renk kakadular oluştursa da siyah, gri-pembe hatta mavi olanları da vardır. Bu türü tanımlayan en önemli özellikleri başlarının üzerindeki ruh hallerine göre kaldırıp ve indirdikleri tüyleridir.

Bilinen 21 kakadu türü vardır. Sultan papağanları bu familyanın en bilindik türüdür. Palmiye kakadusu, sarı kuyruklu kakadu, pembe kakadu, goffin kakadusu diğer türlerindendir.

GENEL KARAKTER ÖZELLİKLERİ 

Sahibine karşı oldukça bağımlı olan Kakadularda eğitim gerektiği gibi verilmezse sorunlar yaşanabilir. Oldukça sevecen olan bu tür, kendisini sevdirmeyi de çok sever. Bebek gibi ilgiye ihtiyaç duyarlar, insanlarla iyi ilişkiler kurabilen Kakadular, oyuncu ve meraklıdırlar. Kemirmeyi çok sever, eğer kemirmesi için yeterli oyuncak bulamazsa evinizde kemirilecek ne varsa kemirir. Oldukça güçlü gagaları vardır. Öyle ki gaga güçleri, bir köpeğin çene gücüyle eş değerdir.

Kakadular, sahibine aşırı bağlı ve kıskançtır. Ayrıca davranış bozukluklarına yatkın bir türdür. Herkese karşı kıskançlık duygusu olan bu tür, sahibinden ayrı kalmaya dayanamaz, böyle durumlarda çok fazla bağırıp davranış bozuklukları gösterebilir.
Kakadu papağanları, cinsel erişkinliğe ulaştıktan sonra özellikle bahar aylarında hormonlardan dolayı nedensiz ısırma ve bağırma gibi beklenmedik davranışlar sergileyebilir.

KONUŞMA YETENEKLERİ

Kakadularda konuşma yeteneği çok gelişmiş değildir. Ancak sıkı bir eğitim ile konuşabilirler ancak kelime dağarcıkları azdır.

BESLENME / BAKIM BANYO 

Kakadular, çilek, böğürtlen, dut, üzüm gibi meyvelerle, ayrıca bitki kökleri ve tohumlarla beslenmeyi severler. Yağlı besinler konusunda çok dikkatli ve kontrollü beslenmelidirler. Çünkü yağ tümörlerine sebep olabilmektedirler.
Kakadular, yarı etçil hayvanlardır. Çekirge, böcek gibi hayvanları da yiyebilirler.

Kakadular tozlu bir papağan türüdür. Bu yüzden astım hastalarının beslemesi uygun değildir. Sık sık banyo yapmaları gerekir. Kışın haftada 1 kez, yazında hemen hemen hergün yıkanmalıdırlar. Bu yüzden Kakaduların bakımı diğer papağanlara göre daha zordur.

Kakadular çok zeki ve sürekli ilgi isteyen kuşlardır, bu yüzden kafeste kakadu papağanı beslemek çok zordur. Eğer bir Kakadu sahiplenmek istiyorsanız, çok büyük bir kafes ve fazla miktarda oyuncak temin etmelisiniz. Her gün ortalama 3- 4 saatinizi ayırmalı, dışarıda vakit geçirmeli ve sürekli iletişim halinde olmalısınız. Bunların yapılmadığı durumlarda kakadu, tüylerini kanatana kadar yolar, mutsuz olur ve sürekli yüksek sesle bağırma nöbetleri geçirir.

SES SEVİYESİ 

Kakadu papağanı, apartmanlara veya ses hassasiyeti olan kişilerin yaşadığı ortamlara uygun değildir. Bir kakadunun ses seviyesi ortalama 153 desibele ( alçaktan geçen bir uçağın sesinden fazladır) kadar çıkabilmektedir

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »