Jako Papağanları 

Jakolarda Cinsiyet Nasıl Anlaşılır?

Jakoların cinsiyet ayrımı bazı dış emarelerden tahmin edilse de %100 doğru sonuç için DNA testi veya endoskopi işlemi gerekmektedir. Ülkemizde henüz yapılamayan DNA testi için, jakonun birkaç adet göğüs tüyünün veya 2-3 adet kanat tüyünün postayla yurtdışına gönderilmesi ile bu işlem gerçekleşir. Testin maliyeti yaklaşık olarak 40-50 euro arasında değişmektedir.

Endoskopi işlemi ise, jakonun papağanın cinsiyetinin öğrenilmesinin yanı sıra, yaş ve üreme bilgilerinin (yaş, kısırlık, yumurtlama sayısı vb.) de öğrenilmesini sağladığından daha avantajlıdır. Ancak maalesef ülkemizde bu anlamda uzman veteriner hekimlerinin yetersizliği bu yöntemin kullanımını zorlaştıran bir sebep olarak karşımıza çıkıyor.

Dış emarelerle cinsiyet tahmini ise diğer işlemlere göre maliyetsiz bir işlemdir ve aşağıdaki şekilde yapılmaktadır;
Dişi jakoların özellikle 4-5 cm’ye kadar olan kuyruk tüylerinin uç kısmında dikkatli bakıldığında farkedilen gümüş bir renk vardır, ancak erkek jakoların kuyrukları tamamen kırmızıdır.  Erkek jakoların yanakğında bulunan renkli kavun içi kısım daha parlaktır, bunun yanı sıra kanatlarında siyah bir bant bulunmaktadır. Gri papağanlarda ise durum biraz farklıdır, zira cinsiyet tayini gözle yapılamaz. Cinsiyet ayrımı DNA testi veya endoskopik inceleme sonucunda yapılabilir.

Erkek Jako Papağan  Erkek jakolar genellikle daha büyüktür, boyları 12-14 cm olarak bilinir. Boyunları dişilere göre daha incedir ve kafaları da dişilere göre daha küçüktür. Bedenleri ovalimsi bir görüntü çizer, kuyruk renkleri ise tamamen kırmızıdır. Alt tüyleri dişilere nazaran daha koyu ve gridir. Ayrıca sivri göz yamaları vardır.

Dişi Jako Papağan Dişi Jako Papağanlar erkeklere oranla daha küçüktürler ve genelde boyları 12 – 14 cm olarak bilinir. Bununla birlikte boyunları daha uzundur ve kafaları daha büyüktür. Dişi Jakoların en belirgin özelliği vücutlarının elips ve ince  olmasından ileri gelir. Kuyruk tüyleri kırmızıdır ve arasında hafif gri tonlar mevcuttur, alt tüyleri ise daha açık gri tondadır. Dişi Jakoların yuvarlak göz yamaları vardır.

Kafesteki papağanlardan yavru alabilmek hemen hemen imkansızdır. Jakoların eş seçimi oldukça zordur. Eş seçebilmeleri için en az 15-20’lik gruplar gereklidir. Pek çok gri papağanın tek eşli olduğu bilinir. Jakolar için Eylül-Temmuz ayları çiftleşmeleri için en ideal zamandır. Kuluçka süreleri 30 gün olarak bilinir ve yaklaşık 3-5 yumurta yaparlar. Bu dönemde erkek papağan kuluçkadaki dişiyi besler. Bununla birlikte yavrulara anne ve baba kuş birlikte büyütürler.

 

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »