Jako Papağanları 

Jako Papağanlarda Görülen Hastalıklar

Jako papağanların hastalık durumları oldukça kritiktir. Böyle bir durumda yapılması gereken öncelikle, jako papağanının vücut ısısının yükseltilmesi ve vücuda oksijen verilmesidir. Sonrasında  hasta jakonuzu veterinere götürme esnasında stres faktörlerini ortadan kaldırmanız ve soğukkanlı olmanız gerekmektedir, bunun için jakonuzun üzerinin örtülerek götürülmesi ve onu sakinleştirecek işlemler uygulanabilir.

Hasta  bir jako papağanda görülen belirtiler şunlardır; zayıflama, iştahsızlık, ilgisizlik, tüylerini kabartıp başını tüylerin arasına sokma, tüy yolma, hareket etmeme, ishal, burun akıntısı ve solunum problemleridir.

Veteriner kliniklerinde jakonun tedavisine başlamadan önce hayvanın gözlemlenmesi gerekir. Bu anlamda prosür işlemler daha sonra yapılmalıdır. Sahibiyle mümkün olduğunda temas sağlanmalıdır. Testler, dijital kilo ölçümü ve klinik bilgi alımı gibi işlemler sonraya bırakılmalıdır. Ardından jako papağanın tıbbi geçmişi alınmalıdır. Jako papağanların hava keseleri vardır ve gaga, orofarinks veya glottis ve zor bir havayolu kurmak için ciddi bir hasar varsa, bir hava kesesi kanüle edilebilir ve jakonun güvenli ve kolay bir tüp aracılığıyla nefes alması sağlanır.

Jako papağandaki susuzluk oranı hızlı bir şekilde saptanmalı ve acil olarak takviye edilmelidir. Bunun yanında hasta jakolarda, ısıyla beraber nemi kontrol etmekte çok önemlidir, bu yüzden yoğun bakım kullanımı şarttır. Hasta bebek jakolarda, ağız yerine parenteral iğneler yardımıyla  ilaçların vücuda verilmesi daha etkili bir tedavi imkanı sağlamaktadır. Tedavi aşamasında her gün tartımın yapılması son derece önemlidir, bu işlem tüp beslemesinden önce ve sonra olmak üzere iki aşamalı olarak yapılmalıdır.

Acil kanaması olan jakolarda ilk yapılması gereken,  20 dk basınçlı bandaj uygulaması ya da elektrokoter uygulaması olmalıdır. Kapsamlı bir veteriner kliniğinde jakolar için ultrasonografi, radyoloji(röntgen), yoğun bakım küvözleri oksijenli, kan tahlili, dışkı protozon , parazit tahlilleri, kültür antibioğram testleri, damar içi vena içi havadan ilaç verme tedavisi, ısıtma, nemlendirmeli tedavi , fizik tedavi işlemleri, kırık operasyonları(cerrahi)(vidalama, atel uygulamaları, amputasyon, pin uygulama vs ), kimyasal analizler , diğital tartı, besleme tüpleri yerleştirerek besleme, videoteskopla endoskopi ve uv ışıklı tarama işlemleri yapılmaktadır.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »