Kütüphane 

JAKO PAPAĞANI KAFESİ NASIL OLMALIDIR?

Çoğu papağanda olduğu gibi Jako papağanlarının da gagaları uzun ve kuvvetlidir. Gagalarıyla kafesi kemirebilme özelliğine sahip olduklarından kafesin kesinlikle ahşap olmaması gerekmektedir. Jako papağan kafesi çelik ya da paslanmaz başka bir telden olmalıdır. Jako papağanı biraz daha büyük bir yapıya sahip olduğu için kafeste kullanılan malzemenin, tellerin kalınlığı 5 mm kadar olmalıdır.

Parmaklıklar arası genişlikse 2 cm kadar olmalı. Papağanınız hem kafasını dışara çıkaramamalı hem de önü kapanmadan dışarıyı rahatlıkla görebilmelidir. Bu ölçülerde ayarlanacak kafes parmaklık aralığı Jako papağanı için ideal olacaktır.

Papağan kafesi için dikkat etmeniz gereken başka bir noktaysa malzemenin sağlamlığı. Bu konu da önemli çünkü kafes kilidini papağanınızın gagasıyla kıramaması için sağlam bir malzeme olması şart. Uygun fiyatlara aldanıp alacağanız kötü bir papağan kafesi yüzünden papağanınız kolaylıkla dışarıya çıkabilir ya da ona çok çabuk zarar verebilir. Aynı zamanda boyaları çabucak soyulan bir malzemeden yapılmış papağan kafesi Jako papağanınızın zehirlenmesine sebebiyet verebilir. Olmaz demeyin, bu konuda karşılaşılan çok vaka bulunuyor.

Jako papağan kafesi kilidi nasıl olmalı?

Sandığımızdan daha akıllı olan Jako papağanları kilide uzanabildikleri anda onu açmanın bir yolunu bulacaklardır. O yüzden gagalarının yeteşimeyeceği ve açamayacağı düzenekte kafesler tercih edilmelidir.


Jako papağan kafesinin şekli?

Papağan kafesini dikdörtgen veya kare olarak almalısınız. Kafesin telleri yatay şekilde uzzanmalıdır ki papağanınız kafesinde gönlünce takla atıp oynayabisin. Ayrıca ne kadar geniş olursa o kadar iyi, çünkü papağanınız kanat çırptığında kanatları zarar görmemelidir. Orta büyüklükteki bir papağan için yetmiş cm’ye yetmiş cm olması yeterlidir. Tabii daha büyük Jako papağanlar için kafes boyutu iki katına çıkabilmektedir.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »