Jako Papağanları 

Jako Papağan Yemi Nasıl Olmalıdır?

Jako papağanların sağlıklı gelişimi için oldukça faydalı olan ve piyasada kolaylıkla bulunan Witte Molen, Dr. Sacchi, Bonnie, Champions, Vitakraft vb. markaların üretmiş olduğu papağan yemi karışımları jako papağanlar için oldukça uygundur ve kullanılabilir. Benzer bir yem, açıkta satılan tohumların karıştırılması ile de hazırlanabilir, ancak burada önemli olan, malzemelerin temiz ve tozdan arındırılmış olması gerekir. Örnek bir yem karışımı ise şu şekilde olmalıdır,
%65 siyah –beyaz ay çekirdeği
%3 buğday
%9 yulaf
%5 mısır(yumuşak)
%3 kenevir
%5 kabuklu fıstık
%3 burçak
%3 pirinç
%4 aspir
Hazırlamış olduğunuz yem, bir kez sabah bir kez de akşam olmak üzere günde iki kez yenilenmelidir.

Jako papağanlar için uygun olan ek besinlerden bahsedecek olursak bunları, fındık, yer fıstığı, ceviz, badem olarak sıralayabiliriz, tabi ki bu besinler aşırıya kaçmamak kaydıyla verilebilir. Bazı kuru yemişler de ve özellikle yer fıstığında bir tür küf bulunabileceğinden kaliteli ve markalı ürünlerin tercih edilmesi jakonun sağlığı için önemlidir. Çok iyi haşlanmış bir yumurtanın çeyreği haftada bir kez, çok az miktarda iyi pişmiş tavuk veya balık eti ise 3-4 haftada bir olmak üzere verilebilir. Ayrıca az miktarda haşlanmış ve yağsız makarna da verilebilir. Çok az miktarda tuzsuz ve az yağlı beyaz peynir de çok ender olmak kaydıyla verilebilir.

Papağanlar için aşırı şekerli, tuzlu, küflü, bayat ve kavrulmuş tohumlardan kaçınılması gerekir. Ayrıca avokado, yağlı gıdalar, her tür alkol ve gazlı içecekler, hazır meyve suları, meyvelerin çekirdekleri, maydanoz yaprakları(sap kısımları verilebilir), hurma (cennet meyvesi), soğan, mantar ve patlıcan kesinlikle verilmemelidir.

Jako papağanların içme suyu ise, oda ısısında ve mümkünse dinlendirilmiş olarak verilmeli ve günde 1 kez yenilenmelidir.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »