Jako Papağanları 

Jako Papağan Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Papağanlarda kafes tercihi oldukça önemlidir. Bu anlamda kafesin materyali toksit olmayan bir malzemeden üretilmiş olmalıdır. Dövme demir veya çelik gibi… Bunun dışında kalan, pirinç, galvaniz, çinko, bakır, krom, aliminyum, tüm papağanlar için zehirli ve tehlikelidir. Dolayısı ile kafes seçilirken, dövme çelik veya çelik kafes tercih edilmelidir. Kafes alırken dikkat edilmesi gereken şeyler;

* Kafes telinin çapı

Papağanların gagası oldukça güçlüdür, dolayısıyla ince telli kafesler bu kuvveti karşılayamaz. Küçük papağanlar için tel çapı önemli değildir, ancak Jako’lar için kafes teli çapının 3-5 mm arasında olması gerekir.

*Kafes teli aralığı ve tel punta  kaynağının sağlamlığı

Kafesteki tel aralığı Jako’nun kafa genişliğinden küçük olmalıdır. Ancak mesafe papağanın görüş alanını kapatmamalıdır. Bu anlamda 1,5 – 2 cm aralıklı tel mesafesi uygundur. Jako papağanlar için kafes telinin kaynak puntaları sağlam olması da önemlidir.

*Tel ve kafes kilidi sürgüsünün malzemesi

Gerek kullanım ömrü açısından gerekse papağanınızın sağlığı açısından, paslanmaz çelikten üretilmiş kafesler tercih edilmelidir. Bazı ithal kafeslerin sürgü mekanizma kaplaması çok kısa sürede soyulmakta, bu da papağanlarda zehirlenmelere hatta ölümlere neden olmaktadır. Kafes tercihinde bu hususlara dikkat edilmelidir.

*Kafes kilit sürgü ve mekanizmaları

Jakolar oldukça zeki hayvanlardır. Bu yüzden gagalarıyla ulaşamayacakları sürgüye sahip kafesler tercih edilmeli, ağır metallerden imal edilmiş asma kilit tarzı kilitler kullanılmamalıdır.

*Kafese ait alt ızgara kolay çıkartılıp temizlenebilmeli:

Jako kafeslerinde kafesin alt ızgarası kolay çıkarılabilir olmalıdır. Bu durum papağanı korkutup rahatsız etmeden kafes temizliğinin yapılmasına imkan verir.

*Yem kabı miktarı 

Kafeste en az üç tane yem kabı olmalıdır. Bunlardan bir tanesini su için, diğer kapları da asıl yemi, meyve türleri veya kum için kullanabiliriz.

*Kafes üst bölümünün açılabilir olması

Open-Top  olarak tasvir edilen kafes türü tercih edilmelidir.

*Kafes şekli

Kafes yuvarlak olmamalı, kare ya da dikdörtgen yani köşeli olmalıdır. Jakolar köşeli kafeste kendini daha rahat ve mutlu hissederler. Bunun dışında kafes telleri dikey olarak değil yatay olarak tasarlanmış olmalıdır. Dikey telli kafesler tırmanma, oynama ve takla atma özelliği olan papağanlar için uygun değildir.

*Boyut

Orta boy papağanlarda 70*70*70 cm kafesler , büyük boy papağanlarda 120*120*120 cm ebatlarındaki kafesler idealdir ve tercih edilebilir. Papağan kafes içinde kanatlarını kafese çarpmadan açabilmelidir.

*Konum

Kafes, kalorifer ve pencereye yakın olmayacak şekilde ceryan almayan bir yere konulması gerekir. Jako kafesinin yüksekliği , ayaklığıyla beraber bir insanın omuz seviyesini aşmamalıdır. Çünkü Jakolarda yükseklik kompleksi vardır. Jakoların sürü lideri en tepede durur, eğer papağanınız sizden daha yüksekte durursa kendini sizin lideriniz olarak görür. Bu yüzden kafesin yüksekliği sizden daha yüksekte olmamalıdır.

*Yemlik ve suluk

Yemlik ve suluk tercihinde paslanmaz çelik kaplar kullanmanız tavsiye edilir.

*Oyuncaklar

Salıncak , zil gibi oyuncaklar petshoplardan temin edilebilir. Sıkı düğümlenmiş bir urgan parçası da oyuncak olarak kullanılabilir.

*Tünek

Kafesin içinde Jakonun kullanabileceği farklı kalınlıklarda tünekler olmalıdır. Tünek, papağanın hareket etmesini sağlar, ayak sağlığını korur ve romatizma olmasını önler.

*Tırmanma dalları

Dar bir kafeste hareketi kısıtlanan Jako tüylerini yolar, romatizma olabilir. Kafes içerisinde tırmanma dallarının olması Jako’nun hem eğlenceli vakit geçirmesine hem de hareket etmesini sağlar.

*T tünek

Genellikle Jako eğitiminde kullanılır. T harfine benzeyen bir tünektir, tünek sağlam olmalı ve devrilmemelidir.

*Gaga taşı

Gaga taşları içerisinde papağanlar için faydalı mineraller vardır. Gaga taşı papağanınızın uzayan gagasına kolayca bakım yapar.

 

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »