Jako Papağanları 

Jako Gri Papağanların Yaşı Nasıl Bilinir?

Gri jako papağanların yaşı, ilerleyen yaşlarında maalesef tam olarak bilinememektedir. Bu yazımızda sizlere gri jako papağanların yaş tahmini yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız, umuyoruz ki faydalı olur;

Öncelikle gri jako papağanların gözleri bir yaşına kadar tamamen siyah, daha sonraları gri- siyah ve 3 yaşına geldiklerinde sarımsı bir renk alır. Bundan sonraki dönemde yani  ,3-30 yaş aralığında fiziksel görünümünde herhangi bir değişiklik yada farklılık gözlenmez. Gri papağanlar taklit yetenekleri ile eğlenceli ve sosyal hayvanlar olarak öne çıkar.  Bu özelliğinden dolayı günde en az 3 saati kafes dışında geçirmesi jakoların sağlıklı bir yaşam sürmesinden önemlidir.  Çok uzun süre kafes hayatı süren kuşlar strese girerler,  dolayısı ile temastan ve okşanmaktan çok hoşlanmazlar.

Kafes dışında tünekten kaçmaması ve kafesin içinde sağa sola çarpıp olası bir yaralanmanın önüne geçmek için kuşun kanat uçlarındaki ilk 3 tüy bırakılarak, sonraki 7 tüy kesilir. Bu uygulama,  faydaları ve zararları tartışmaya açık bir uygulamadır. Bu konuda illa kuşunuzun kanat tüylerini kestirmek istiyorsanız, en doğrusu bunu uzman bir hekime yaptırmanız olacaktır.
Gri jako papağanların gözleri yavru iken tamamen siyah olur, fakat yaşlarının ilerlemesiyle irislerinin etrafı her geçen dönem renk olarak açılır ve 3 yaşından sonran tamamen sarı renge kavuşur. Bu zamandan sonra gri papağanın yaşını belirlemek çok zor hatta imkânsızdır, bu anlamda 3 yaşındaki bir gri papağan ile 30 yaşındaki bir gri papağanın fiziksel görünümü hemen hemen aynıdır.

Kırmızı kuyruk jakoların, kuyrugunda  siyahlık olur ve siyahlık jakonun yaşı ilerledikce kaybolur.  Jakonun kuyruğu genellikle canlı parlak kırmızı renktedir. Yaşı ilerleyen jakonun kuyruk rengi mat ve soluk bir renk alır, ayrıca gaga rengi mat ve yıpranmış bir görünüm sunar.  jakolarda gaga yapısına göre de yaş tahmini yapmak mümkündür. Öyle ki genç bir jakonun gaga yapısı pürüzsüz ve parlaktır.  Son olarak jakolarda ayaktan da yaş tahmini yapmak mümkündür.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »