Büyük Irk Papağanlar 

İskender Papağanı

Doğal yaşam alanı Hindistan olan İskender Papağanı, büyük bir papağan türüdür. İskender papağanı insanlarla yakın ilişki kurmayı çok sever. Diğer papağan türlerinin aksine tüm aile bireyleri ile yakın ilişki kurabilen bir türdür. Oldukça insancıl bir papağan türü olan İskender Papağanı yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve sürekli olarak ilgi bekler.

İskender Papağanı Özellikleri

İskender Papağanı, genellikle kendisine çok benzeyen Pakistan Papağanı ile karıştırılır. Fakat iki türü birbirinden ayıran belirgin farklar vardır. İskender papağanı, Pakistan papağanına kıyasla daha büyük ve uzun boyludur. Ayrıca İskender Papağanının omuz kısmında bordo renkli lekeler bulunur. Gagaları ise bordo renkli ve uçları sarıya yakın renkte olur.

İskender papağanı suyu çok seven bir papağan türüdür. Sık sık banyo yapar ve üzerlerine sprey ile su sıkılmasından çok hoşlanırlar.

Renkleri genelde yeşil tonlarıdır. Nadir de olsa mavi ve sarı türleri de görülebilir. Ayrıca bu türde Albinizm de görülebilir.

İskender PapağanıNe ile Beslenir

İskender Papağanı’da diğer papağan türleri gibi hazır tahıllı yemler ile beslenebilir. Bunun yanında tuzsuz ve baharatsız kuru yemişleri severek tüketirler. Ayrıca günlük olarak, taze meyve ve sebzelerden de verebilirsiniz. Haftalık olarak özel olarak hazırlanmış mamalar tüketirlerse çok daha sağlıklı ve mutlu olurlar.

Kafes Seçimi

İskender Papağanı uzun boylu bir papağan türü olduğundan uzun kafeslerde yaşamlarını sürdürmelidir. Kafes seçiminde uzun kuyruğunu kafes içerisinde rahat hareket ettirebileceği yükseklik ve genişlikte bir kafes tercih edilmelidir. İskender papağanı gagasını kullanmayı çok sever. Bu nedenle kafeslerinde kemirecekleri ve oyun oynayabilecekleri hasır örgü tarzı oyuncaklar bulundurulması onları mutlu edecektir.

Konuşma Yeteneği

İskender Papağanı, en konuşkan papağan türlerinden biridir. Hangi seviyede konuşabildiği tam olarak bilinmez fakat konuşan türlerinin çok iyi taklit yetenekleri olduğu bilinir.

Cinsiyet Ayrımı

Cinsiyet ayrılımı konusunda en doğru bilgiyi DNA sonuçları verir, ancak belirli ipuçlarından faydalanarak bu tür cinsiyet ayrımı yapılabilir. Erkek İskender Papağanı’nın boynunda siyah, belirgin bir halka bulunur. Dişilerde ise bu halka yoktur.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment