Büyük Irk Papağanlar 

Geveze Lori Papağanı

Latince ismi Lorius garrulus olan Geveze Lori Papağanı’nın  Anavatanı Endonezya’dır. Doğal yaşam alanları ise Maluku ormanlarıdır. Yaklaşık olarak 30 cm boya ulaşabilen geveze lori papağanları, oldukça gürültücü bir papağan türüdür.

Genel Özellikleri

Papağangiller familyasında önemli bir yeri olan Geveze Lori’nin  3 farklı alt türü vardır. Bunlar; Lorius garrulus flavopalliatus, Lorius garrulus garrulus ve Lorius garrulus morotaianus’dur. Ortalama yaşam süreleri 25 yıl olarak bilinen bu türün cinsiyeti diğer papağan türlerinde olduğu gibi sadece DNA testiyle belirlenebilir. Üremeleri 30 günlük kuluçka evresinden sonra gerçekleşir. Yavrular dünyaya geldikten sonra 3 ay içerisinde tüylenir. Bu süreçten sonra yavrular kendi kendine yeter hale gelir.

Lori papağanı, kırmızı baş ve turuncu gagalarıyla dikkat çeker. Gözlerinin çevresi, ayakları ve pençeleri gri renklidir. Sırt bölgelerinde yer yer sarı tüyleri vardır. Son derece meraklı bir türdür ve ilgi çekicidirler. Hızlı öğrenme beceri vardır ve konuşmaları kolaydır.

Beslenme

Geveze lorilerin beslenmeleri, diğer papağan türleriyle aynıdır. Doğal yaşamlarında tohum ve meyveler ile beslenirler. Dolayısıyla beslenmelerini doğalarına uyumlu bir şekilde yapmaya özen göstermek gerekir. Kaliteli paket yemler, az miktarda meyve, yeşil sebze ve az miktarda tohum ile beslenmelidirler. Ayrıca un kurtları gibi canlıları da tüketebilirler.

Bakım

Geveze Lori’nin ev ortamında bakımı kolaydır fakat geniş alanlara ihtiyaç duyarlar, bakım konusunda buna dikkat etmek gerekir.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »