Büyük Irk Papağanlar 

En Zeki Papağan Türleri

Papağanlar, son derece zeki hayvanlar olarak bilinir. Bu üstün özelliklerinin en büyük göstergesi de hem mükemmel taklit yetenekleri, hemde konuşma yetilerine sahip olmalarından ileri gelir. Bu anlamda pek çok papağan türü vardır  ve her papağan türünün birbirinden farklı özellikleri mevcuttur.

Her papağan türünün kendi içinde oldukça zeki olduğunu söylemek mümkündür. Fakat birbirlerine göre bazı üstünlükleri de söz konusudur. Bu yazımızda sizlere en zeki papağan türlerinden ve bu papağanların belli başlı özelliklerinden bahsedeceğiz;

Afrika Gri (Jako) Papağanı

Bu papağan Afrika Gri veya Jako papağanı olarak bilinmektedir.  Jako papağanın en belirgin özelliği, tüylerinin büyük bir kısmının gri renkte oluşudur. Kuyruk kısımları  kırmızı renkte olan jakolar, yaklaşık olarak 30-35 cm boya ulaşabilirler. Biline en zeki papağan türü olarak öne çıkan jakolar hem konuşma özellikleri hem de taklit yetenekleri ile üst seviyede bir türdür.  Özellikle konuşma yeteneği oldukça gelişmiş olan jako papağanlar,  yüzlerce kelimeyi öğrenebilir, zaman içinde sorulara mantıklı cevaplar verebilir. Jakoların kongo ve Timneh Jakosu adı ile bilinen alt türleri vardır. Ortalama yaşam süreleri ise 80-90 yıl arasında değişir.

Resim: Jako papağanı

 

Amazon Papağanı

Kökenli Amerika kıtasına ait bir papağan türüdür. Amazon papağanı, hem taklit özellikleri, hemde konuşma yetileri ile öne çıkar. Pek çok alt türü olan Amazonların,  pek çok farklı renklerde ve şekillerde görmek mümkündür. Amazonlarda öne çıkan bir tür olan Sarı Enseli Amazon, diğer alt türler arasında zekası ile dikkat çeken ve tercih edilen bir türdür. Bunun dışında onlarca farklı alt türü olan Amazonlar yaklaşık olarak 35-40 cm boya ulaşabilirler. Yaşam süreleri ise 90-100 yıl arasındadır.

Resim: Sarı enseli amazon papağanı

 

Eclectus (Kilise) Papağanı

Kökeni Güney Pasifik bölgelerine dayanan Eclectus Papağanı, yaklaşık olarak 30-35 cm boya ulaşır, bunun yanı sıra Eclectus papağanlarının 10 tane alt türü bulunmaktadır. En önemli  özelliği konuşma ve taklit yeteneğine sahip olmasıdır. Bu konuda en gelişmiş papağan türlerinden biri olan Eclectus Papağanı, kelime ve cümle öğrenmek konusunda oldukça iyidir. Öyle ki  iyi bir eğitim ile rahatlıkla şarkı söyleyebilirler.

Resim: Eclectus(Kilise) papağanı

 

İskender Papağanı

Kökeni Hindistan olarak bilinen özel bir papağan türüdür. Zekası çok üst seviyede olan İskender Papağan, aynı zamanda insanlar ile bir arada yaşamayı çok sever. Konuşma ve taklit yeteneği ile son derece gelişmiş bir papağan türüdür. Konuşurken ortaya çıkardığı tonlamalar ile ilgi kazanmıştır. Boyları 50 cm’ye kadar ulaşabilmektedir.

Resim: İskender papağanı

 

Monk Papağanı

Bu papağan bazı bölgelerde Quaker Papağan olarak ta bilinmektedir. Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’da daha çok bulunur. Konuşma yetileri oldukça gelişmiş olan Monk Papağanı, insan sesini tonları ile birebir rahatlıkla taklit edebilirler. Yaşamları boyunca ortalama 25-30 cm boya ulaşırlar.

Resim: Monk papağanları

 

Muhabbet Kuşları

Papağan sınıfının en popüler kuşlarından biri de Muhabbet kuşlarıdır. Kökenleri Avustralya kıtasıdır. Doğal yaşam alanlarındaki  asıl rengi yeşil olan bu türün evlerde beslenen türlerinin pek çok rengi ve boyutu vardır. Yaşamları boyunca yaklaşık olarak 16-20 cm boya ulaşırlar. Konuşma yetenekleriyle birlikte taklit yetenekleri de vardır. Zaman içinde iyi bir eğitim ile karşılıklı diyalog halinde konuşan bir türdür.

Resim: Muhabbet kuşu

 

Kakadu Papağanları

Kakadu papağanı, pek çok alt türü olan bir papağan türüdür. Taklit yetenekleri üst düzeyde olan oldukça gelişmiş ve zeki bir papağan türüdür. Konuşma yeteneklerinin çok fazla geliştiği söylemez fakat  etkin bir eğitim ile pek çok kelimeyi öğrenebilmektedir.

Resim: Kakadu papağanı

 

 

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment