Papağan Sağlığı ve Beslenme 

En İyi Papağan Yemleri

Papağan beslenmesinde en önemli şey karışım yemlerdir. Papağanın saf ay çekirdeğiyle beslemesi, sağlığını ve ömrünü olumsuz etkiler. Bu yüzden çeşitli tohum karışımları ile beslenmesi gerekmektedir.

Papağanın sağlıklı bir şekilde beslenmesi için normal beslenmesinin %20 sini tohum karışımı, %60′ ını ise taze meyve ve sebzeler oluşturmalıdır.

Papağanlar için zararlı olabilecek meyve ve sebzelere de dikkat etmek gerekir. Bunların başında avokado, mantar ve maydanoz sapı gelmektedir. Bunun dışındaki taze meyve ve sebzeleri tüketebilirler. Papağanın taze meyve ve sebzelere alışması zor olabilir. Bunun için geçiş dönemleri alıştırılarak yapılmalıdır.

En iyi papağan yemlerini ise şöyle sıralayabiliriz;

Bonnie

Tüm papağanlar için özel olarak geliştirilmiş bir yem olan Bonnie, vitamin, mineral, aminoasitler ve istiridye kabuklarından oluşan yem karışımıdır. Papağanların ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini içeren bir yemdir.

Versele Laga

Tüm papağan türlerinin severek tükettiği özel bir yem karışımıdır. Versele Laga, içeriğindeki tahıl patlakları, kabak çekirdeği, kuşburnu, kurutulmuş biber tohumu ve çam tohumu gibi tohumların bulunmasının yanı sıra, %8 oranında vitamin, amino asit, mineral ile zenginleştirilmiştir.

Kiki Excellent​​​​​​​

Özellikle Yeşil Amazon papağanı, Macaw, Amerikan papağanı gibi türler için özel olarak geliştirilmiş bir yem olan Kiki Excellent yeminin içeriği, papağanların doğal ortamlarında tükettikleri tohum ve meyvelerden oluşmaktadır.

Oripet Nature Plan​​​​​​​

Oripet Nature Plan, papağanların doğadaki beslenme alışkanlıkları dikkate alınarak hazırlanmış olup, fiziksel ve biyolojik ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan özel içerikli bir yemdir. Ayrıca papağanın ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri de içerir.

Lora​​​​​​​

Besin değeri yüksek olan Lora, papağanların sevdikleri tatları içeren tohumlardan hazırlanmış, genel sağlığı destekleyen, doğal aromalı ve lezzetli meyvelerden oluşan bir yemdir.

Champion​​​​​​​

Papağanları doğadaki beslenme alışkanlarına göre hazırlanmış olan bu yem, gerçek bir besin kaynağıdır. İçeriğinde protein değeri yüksek olan tohumlar, mısır, ay çekirdeği, buğday, yulaf gibi malzemeler bulunur.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment