Kütüphane 

En Çok Konuşan Papağan Türleri

Papağanlar taklit yetenekleri ile ün salmış özel bir kuş türüdür. Duydukları her sesi taklit edebilen papağanların bazı türlerinde taklit yeteneği o kadar gelişmişti ki, insan sesinden tutunda müzik sesine kadar her sesi  taklit edebilirler.

Bazı papağan türleri zekalarıyla, bazıları da konuşma yetenekleri ile öne çıkar. Bu yazımızda sizlere sırasıyla en çok konuşan papağan türlerinden bahsedeceğiz;

 En Çok Konuşan Papağan Türleri

Amazon Papağanları

Amazon papağanı, kafes ortamında uzun yıllar yaşayabilir. Konuşma ve taklit konusunda en yetenekli papağan türüdür. Amazon papağanları taklit konusunda iyi oldukları kadar çok sayıda kelimeyi de bir arada kullanabilirler. Bu özellikleri ile öne çıkan tek papağan türüdür. Boyları yaklaşık 30 – 34 cm, ömürleri ise yaklaşık 40 yıldır. Renkleri ile birkaç farklı çeşidi vardır, onlarında genel özellikleri aynıdır.

Lori (geveze lori)

Konuşma yeteneği ile öne çıkan bir papağandır. Gerçek anlamda kaç kelime konuşabildiği bilinmemektedir. Konuşmayı çok kolay öğrenir ve çıkardığı farklı seslerle dikkat çeker. Bu özelliği ile geveze sıfatı almış bir türdür. Lori papağanların en belirgin özelliği,  bir şarkıyı başından sonuna kadar söyleyebilecek yeteneğe sahip  olmalarıdır.

Kakadu

Taklit yeteneği en fazla olan papağan türüdür. Duyduğu sesleri neredeyse birebir taklit etme becerisine sahiptir. Bir kedinin miyavlamasını tıpkı kedi gibi, köpeğin havlamasını tıpkı köpek gibi, hatta bir bebeğin ağlamasını bile tıpkı bir bebek gibi taklit edebilmesiyle özel bir yer tutar. Ayrıca en uzun süre yaşayan papağan türleri arasındadır.

Jako

Jakolar evcil papağanlar arasında oldukça yaygın bir türdür. Çok kolay konuşabilirler, fakat sahiplerine alışma süreleri bir hayli uzundur. Ancak alışma dönemi sonunda konuşmaya başlarlar. Jakolar aynı zamanda çok zeki bir türdür, öyle ki soru algılayabilir ve cevap verebilirler.

Muhabbet Kuşları

Papağan ailesinin en popüler ve en küçük türlerinden biri de muhabbet kuşlarıdır. Bu türler 80 kelimeye kadar konuşabilir. Konuşma yetenekleri oldukça iyidir fakat taklit konusunda pek yetenekli değillerdir. Eğitim verilmek istenirse yalnız beslenmesi tavsiye edilir.

Sevda (Cennet) Papağanları

Sevda papağanları, aşk kuşları olarak da bilinir. İsimleri, eşlerine çok bağlı olmalarından ileri gelir. Sevdalar eşlerinin yanından hiç ayrılmaz ve onlarla çok yakından ilgilenirler. Çift olarak beslenen cennet papağanları bu yüzden çok zor eğitilirler. Ancak yalnız beslendiklerinde eğitimleri oldukça kolaydır. Yalnız beslenen sevdalar sahiplerine çok bağlıdır ve çok ilgi isterler.

Ara Papağanı

Papağan ailesinin en büyük türlerindendir. Sayıları oldukça azalan ve nesli tükenmeye yüz tutan bu türün sesi, insan sesine yakındır ve bu nedenle konuştukları çok net anlaşılabilir. Ara papağanı çok nadir bulunur, dolayısıyla hakkında çok fazla bilgi yoktur. Taklit yeteneği zayıf, fakat konuşma yetisi güçlü olan bir türdür.

Sultan Papağanı

Sultanlar, evcil olarak en çok beslenen papağan türleri arasında başta gelir. Taklit etme yeteneği oldukça gelişmiş bir tür olan Sultanlar, sahiplerinin ıslık melodilerini taklit edebilirler. Konuşma yeteneği zayıf olsa da taklitçi bir tür olmaları nedeniyle ısrarcı bir eğitimle  konuşmaları mümkündür.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment