Kütüphane 

En Çok Konuşan Papağan Türleri

En Çok Konuşan Papağan Türleri Nelerdir?

Papağan beslemeyi hemen hemen hepimiz heves etmişizdir. Hatta ve hatta heves etmenin ilerisine gidip ya sahiplenenler yada satın alan kişiler olmuştur. Bir önce ki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi bu konunun ve hayvanları n heves edilerek almak yerine adeta kendi can bağımızdan birisi gibi tüm benliğimiz ile beslememiz gerekiyor. Bu iş ne çocuk oyuncağıdır ne de heves gidermektir. Onların da tıpkı bir insan gibi duyguları ve canları vardır. Beslenmek ve eğlenmek isterler. Papağanlar etraftan duydukları sesleri taklit etmeye çalışırlar. Ve bu da bizim çok hoşumuza gitmektedir.

PEKİ YA PAPAĞANLAR KONUŞABİLİYOR MU? Elbette konuşabilen papağan türleri mevcuttur. Papağanlar mutlu ve huzurlu bir ortamda yaşamaktan haz alırlar. Mümkün olduğu kadar sevimli dostlarımıza bu huzur dolu ortamı hissettirip mutlu olmalarını sağlamamız gerekmektedir. Ne kadar çok huzurlu olurlarsa o kadar kısa sürede konuşturma şansımız artmış olacaktır.

KONUŞAN PAPAĞAN TÜRLERİ NELERDİR?

Papağanların konuşması bizlere pozitif enerji verdiği için her daim bir konuşan papağanımız olsun istemişizdir. Papağanlar, taklit yetenekleri ile gönlümüzde ayrı bir yer edinen özel bir kuş türüdür. Bazılarının ise taklit yetenekleri o kadar gelişmiştir ki insan sesini taklit etmesinden tutun da müzik seslerine kadar her sesi taklit edebilmektedirler. Bazıları da zekaları ile adından söz ettirmektedir. Üstelik bazı papağan türleri soruyu anlayabilir ve size cevap bile verebilir. Örneğin kapı çaldığı zaman kim o diye cevap verebilirler. Bu yazımız da ise sizlere en çok konuşan papağan türlerinden bahsedeceğiz. İşte en çok konuşan geveze papağan türleri:

Amazon Papağanları (En konuşkan ve yetenekli papağan)

Amazon papağanı, kafes ortamında uzun yıllar boyu yaşayabilen türdür. Kendisi konuşma ve taklit konusunda en yetenekli kuş türlerindendir. Amazon papağanları hatta taklit konusunda o kadar çok iyidirler ki birçok sayıda kelimeyi bir arada kullanabilirler. Kendileri bu özelliği sayesinde öne çıkan tek papağan türüdür. Boyları yaklaşık olarak 30-34 cm arasında değişmektedir. Yaklaşık olarak 100 yıllık ömüre sahip olan amazon papağanlarının birkaç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu türlerinde genel özellikleri ve yetenekleri aynıdır. Amazon papağanlarının anavatanı ise Amerika olarak bilinmektedir. Daha detaylı bilgi vermek gerekirse; Amazon papağanları, Güney Amerika kökenli bir papağan türüdür. Tam olarak doğal yaşam alanları ise Karayip’ ler ile Meksika arasında ki bölgelerdir. Yaklaşık olarak 30 alt türe sahip oldukları bilinmektedir. Bu alt türlerinin büyük çoğunluğunda hakim olan detay ise tüylerinin renginin yeşil olmasıdır. Büyük boyutlu papağan türleri arasında yer alır. İlerleyen konularımızda sizlere Amazon papağanlarının alt türlerinden detaylı olarak bilgi vermiş olacağız.

Lori Papağanı (Geveze Lori)

Lori papağan, konuşma yeteneği ile öne çıkan papağan türlerinden bir diğeridir. Gerçek anlamda bu papağanların kaç kelime konuşabildiği bilinememektedir. Bu papağan türleri konuşmayı çok kolay öğrenirler ve çıkardığı farklı seslerle dikkatleri üzerine çeker. Bu özelliğinden ötürü geveze sıfatı almış bir papağan türüdür. Lori papağanlarının en belirgin özelliği ise bir şarkıyı başından sonuna kadar söyleyebilecek kadar yeteneğe sahip olmalarıdır. İnsanın aklını başından alacak kadar etkileyici olan renk dolu bu kuşlar atılgan ve çok meraklıdırlar. Geveze Lori’ lerin tek kusurları ise yüksek sesle bağırmalarıdır. Beslenme ve Barınma

Gevezelerimizi basit gıdalarla besleyebildiğimiz gibi meyve, yeşil gıda ve biraz tohum ile daima kapalı kapta günde bir veya iki kez nektar solüsyonu ile beslenebilir. Özellikle yuvada yavru varken, un kurtlarını da tadabilirler. Aynı zamanda kabuklu pirinç ile de besleyebiliriz.

Oldukça dayanıklı bir bünyeye sahiptirler. Loriler, yaklaşık 3.5 metre uzunluğunda bir odaya ihtiyaç duyarlar. Tüneklerin nektar ve döküntülerle yapışkanlaşmamalarını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer yapışkan ise yıkanması ve yenilenmesi gerekir. Bu cinsler, tünekleri gagalarını şekilli tutmak için gagalarlar.

Üreme : Loriler, diğer türlere nispeten daha çok hırpalayıcı kuşlar oldukları için sağlam bir folluğa ihtiyacımız vardır. Aynı zamanda; folluğa dökülen sıvıları yavruların emmesi için ve yuvalarını döşemesi için bol miktarda yumuşak tahta yerleştirmek onlar açısından daha rahat ve konforlu olacaktır.

Türün Diğer Adları: Lorius Garrulus Papağanı

Türün Ortalama Boyu: 30 – 35 cm

Türün Ortalama Ömrü: 25 yıl

Türün Cinsiyet Ayrımı: Kesin Sonuç için Bilimsel tespit gerekir. (DNA Testi)

Türün Üremesi: Kuluçka süresi yaklaşık olarak 28 gün olup tüylenme süresi ise yaklaşık 80 gün sonra gerçekleşmeye başlar.

Genç Kuşlar: Görünüş olarak erişkin papağanlara benzerler, fakat gagaları ve irisleri erişkinlere göre daha koyu renktedirler.

Kakadu Papağanı

Kakadu, kakadugiller familyasını oluşturmakta olup Malay Yarımadası’ndan Solomon adalarına kadar uzanan bölgede ve aynı zamanda Avustralya’ da bulunan türlere verilen bir isimdir. Kakadular yaklaşık on yedi türe sahiptir. Bu aile üyelerinin çoğunun vücutlarına serpilmiş kırmızı ya da sarı renklere bulunmaktadır. Vücut kısımları ise genellikle beyaz ya da siyah renktedir. Taklit yeteneğine en fazla sahip olan Kakadu papağanları, duydukları sesleri neredeyse birebir taklit etme becerisine sahiptir. Bir kedinin miyavlamasını tıpkı bir kedi gibi, köpeğin havlamasını ise tıpkı bir köpek

gibi taklit edebilir. Hatta kakadu papağanları bebeğin ağlamasını bile taklit etmekle yetinmeyip sanki gerçektende bir bebek ağlıyormuşçasına taklit edilebilmektedir. Taklit uzmanı olan bu cinsler, en uzun süre yaşayan papağan türleri arasında yer alır.

Jako Papağanı

Jako ya da Afrika gri papağanı, Türkiye’de gri papağan adıyla bilinmektedir. Bu cinsler, papağangiller familyasından olup orta büyüklükte bir papağan türüdür. Yaklaşık olarak 30–35 cm boyutlarında olurlar ve gri ve siyah tonlarındadırlar. Kuyruk kısımları kırmızı veya bordo renktedir.

Bilimsel adı: Psittacus erithacus

Yaşam süresi: 40 – 60 yıl (Esaret altında)

Kütle: 410 g

Uzunluk: 33 cm üst sınıf: Psittacus

Çok kolay konuşabilirler. Fakat sahiplerine alışmaları ise bir hayli uzun sürer. Jako papağanları, ortama alışma dönemini atlattıktan sonra konuşmaya başlarlar. Öyle zeki bir papağan türüdür ki, soru sorulduğunda anında algılayıp anında cevap verebilirler.

Muhabbet Kuşları

Papağan ailesinin en popüler ve en küçük türlerinden birisi olan muhabbet kuşları yaklaşık 80 kelimeye kadar konuşabilen papağan cinsidir. Konuşma ve algı yetenekleri oldukça iyidir. Fakat muhabbet kuşları, taklit konusunda pek yetenekli sayılmazlar.

Bilimsel adı: Melopsittacus undulatus

Yaşam süresi: 5 – 10 yıl (Esaret altında)

Familya: Psittacidae; (Papağangiller)

Kuluçka büyüklüğü: 4 – 6

Takım: Psittaciformes; (Papağansılar)

Kütle: 30 – 40 g (Yetişkin, Doğada)

Cennet Papağanı (Sevda Papağanı)

Cennet papağanının anavatanı Afrika kıtasıdır. Nemli ve sıcak iklimi çok seven ve tohumlarla beslenen papağan türüdür. İnsanlara yakınlık kuracak kadar sosyal olan, oyuncu papağanlarının çift olarak beslenmesi onlar açısından daha uygun olacaktır. Aynı zamanda aşk kuşları olarak da bilinen bu kuşların diğer isimleri de sevda papağanıdır. Eşlerinin yanlarından hiç ayrılmaz ve onlarla çok yakından ilgilenirler. Çift olarak beslendiğinden ötürü eğitmek oldukça zordur. Ama tek olarak beslendiklerinde eğitmek oldukça kolaydır. Ayrıca sahiplerine de çok bağlıdırlar ve ilgi isterler.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »