Büyük Irk Papağanlar Kütüphane 

Eclectus Papağanı

Eclectus papağanları ülkemizde son dönemlerin öne çıkan papağan ırkları arasında yerini alıyor. Eclectuslar 30-35 cm boyunda ve 380-520 gr ağırlığında orta boy bir papağan türüdür. 8 tane alt türü olup 30 yıldan 50 yıla kadar ömürleri vardır.

Cinsiyet Ayrımı
Eclectusların en önemli özelliği, dış görünüşlerinden cinsiyet ayrımı yapılabilmesidir. Bu anlamda erkekler yeşil renkli, dişiler kırmızı-lacivert renklidir. Ayrıca erkeklerin üst gagaları turuncu olurken, dişilerin siyah renktedir.

Karakterleri 
Genel olarak dışadönük, meraklı, çok zeki, oyuncu, aktif, değişikliklere kolay uyum sağlayabilen bir türdür. Diğer orta boy-büyük papağanlarla kıyaslandığında ortalığı çok dağıtmayan, daha temiz bir papağan türüdür. Eclectus’lar özellikle ergenlik dönemine girdiklerinden itibaren (3-10 yaş arası) ruh halleri sürekli değişir. Çok kolay ısırma alışkanlığı kazanabilen kuşlardır,  o yüzden ilk sahiplendiğiniz andan itibaren ısırdığında tepki vermemeye, bağırıp elinizi çekmemeye dikkat edin.

Eclectus papağanı, tanıdığı, sevdiği insanların yanında çok hareketli ve eğlencelidirler. Ancak tanımadıkları insanlarla, korktukları durumlarla karşılaştıklarında kaçmak, ısırmak yada uzaklaşmak yerine donup kalırlar, hiç hareket etmezler.

Konuşma Yeteneği ve Ses Düzeyi
En iyi konuşan papağan türlerinden biridir (Afrika Gri, Amazon, Eclectus). Çok kolay kelime öğrenirler. Genellikle Eclectuslar en az birkaç kelime öğreniyorlar ama,  konuşma işi biraz da şansa bağlı bir durum. Yani bir Eclectus hiç konuşamazken, diğeri hiç susmayabilir.

Eclectuslar normalde sessiz kuşlardır, istisnalar olsa da bağırmaktan ziyade konuşmayı tercih ederler. Sadece, kendilerini tehdit altında hissettiklerinde bağırdıkları gözlenmiştir. Orta boy ve büyük papağanlar arasında, apartmana en uygun olan türdür.

Bakım, Beslenme, Banyo
Eclectuslar çok hareketli ve aktif kuşlardır. Oyun oynamayı ve tırmanmayı çok severler. O yüzden büyük kafes de daha rahat ederler.

Eclectuslar’ın da ciddi bir banyo ihtiyacı var. Yazları her gün, kışları da 2-3 günde bir banyo yaptırmak lazım. Özellikle kışın, evlerimizin havası çöl kadar kuru oluyor ve onların çok neme ihtiyaçları var.

Eclectusların çok uzun bir sindirim sistemi vardır,  bu yüzden lifli gıdalara (baklagiller, brokoli, elma, armut vs.) çok ihtiyaç duyarlar. Yağlı yiyeceklere karşı hassastırlar. Bu türde yağ tümörleri çabuk oluşur, bu da karaciğer rahatsızlıklarına ve ani kalp krizlerine yol açar.

Doğal yaşamda Eclectuslar nar, papaya, incir, mango, kavun-karpuz, kayısı, şeftali, muz gibi yiyecekleri tüketirler. Bitkisel kalsiyuma ve proteine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden yumurta ayda bir-iki kereden fazla verilmemelidir. Eclectuslar,  vitamin fazlasından çabuk zarar görürler. O yüzden Eclectuslar için pelletler çok önerilmez. (Yedikleri meyve-sebzeyle birleşince, çok fazla vitamin-mineral oluşur pellet diyetinde).  Ancak piyasada Eclectuslara özel pelletler üretilmiştir, onlardan tercih edebilirsiniz.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »