Kütüphane 

Cennet & Sevda Papağanı

Cennet papağanları, çok canlı renkleri ile öne çıkar, pek çok türü bulunmaktadır. Üretimi diğer  türlere göre daha kolaydır. Türkiye’de doğal yaşama ayak uydurabildikleri bilinmektedir. Guruplar halinde yaşayan sosyal bir papağan türüdür, sıcak ve nemli iklimi severler.

Cennet papağanı, kısa kuyruklu bir papağan türüdür. Bu anlamda papağan dünyasının en küçük üyeleri olarak kabul edilirler. Türlerine göre renklerinde farklılık gösterirler. Genellikle parlak yeşil ağırlıklı renklere sahiptirler. Konuşma becerileri orta seviyededir. Boyları yaklaşık 15 cm’dir. Ömürleri ise 10 yıl’dır. 

Cinsiyet Ayrımı 

Erkek ve dişi ayrımının kesin olarak belirlenmesi DNA testiyle ortaya çıkar. Fakat dişilerin kuyrukları yelpaze gibi açık şekilde, erkeklerinki ise daha düzgün ve uçlara doğru sivri şekildedir. Ayrıca dişi, tünekte veya ağaç dalında tünemiş haldeyken ayaklarını ayrık tutar, erkek ise düz tutar.

Beslenme

Doğalarında, çiçek ve bitki tohumları, ayçiceği tohumu (tuzsuz çekirdek) yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ile beslenmektedirler. Hazır yem olarak paket yemler cennet papağanınız için uygundur, fakat sadece hazır yem cennet papağanı için yeterli bir besin değildir. Her gün mutlaka belli miktarda taze meyve ve sebze verilerek vitamin almaları sağlanmalıdır. Meyve çekirdekleri toksik etki yapacağı için mutlaka ayıklanarak verilmelidir. Günlük beslenme şekli, nijer, akdarı, keten tohumu, yulaf, mevsimine göre elma, muz, portakal, kayısı, şeftali, üzüm olabilir.

Sebzelerden yeşil ve kırmızı biber, brokoli, karahindiba, bezelye, kereviz, mısır, taze fasulye verilebilir. Erişkin bir cennet papağanına ek olarak fındık, fıstık (kabuksuz olarak), ceviz, pişmiş tavuk, yağsız ve tuzsuz peynir, yağsız yoğurt, pişmiş yumurta, pirinç, düşük şekerli düşük sodyumlu tahıl gevrekleri ve bunun gibi besinler verilebilir. Toksik etkisinden ötürü zehirlenmelere hatta ölüme sebebiyet verebilen avokado, çikolata, elma çekirdeği asla verilmemelidir. Ayrıca yağ ve tuz oranı yüksek besinler de verilmemelidir. 

Ek olarak kafeste mineral takviyesi sağlayan gaga taşı (mürekkep balığı kemiği) bulundurmak gerekir.

Çiftleşme ve Üreme

Cennet papağanı, evde üretime elverişli bir türdür. Yavru almada en önemli husus aynı türleri birbiriyle çiftleştirmektir. Farklı türlerde cennet papağanlarının çiftleşmesinden sonuç alınamamaktadır. Alınsa bile yavrular ya doğar doğmaz ölmekte, yada sakat yavrular alınmaktadır. 

Yetişkin cennet papağanları üreme dönemlerinde gürültücü ve sinirli tavırlar sergiler. Çiftleşme sonunda dişi cennet 10 gün içinde, birer gün arayla yaklaşık  4-8 yumurta yapar. Kuluçka 22-30 gün kadar sürer. Yavrular yuvadan 38-45 gün sonra çıkmaya başlarlar. Yuvadan çıktıklarında tamamen anne babadan bağımsız olmazlar. Tam olarak bağımsız hareket edebilmeye yuvalıktan çıktıktan 2 hafta sonra başlarlar. 

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment